Yeşil Çayın Daha Önce Duymadığınız 10 Faydası! – En son hayat haberleri

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez parçası olan yeşil çay, basit bir içecek olmanın ötesinde pek çok faydayı da beraberinde getiriyor. Çoğu kişinin bilmediği, yağ yakımından beyin sağlığına kadar geniş bir alanda etkili olan yeşil çay, antioksidan bakımından zengin yapısı sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve genel sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip. Kuyu, Bu bitkinin gizli faydaları nelerdir? İşte Yeşil çayın adını hiç duymadığınız 10 faydası…

YEŞİL ÇAYIN HİÇ DUYMADIĞINIZ 10 FAYDALARI

1. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir:

Bazı kanıtlar yeşil çayın kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yeşil çay, yağların parçalanmasına yardımcı olan bir antioksidan olan kateşinler açısından zengindir. Kateşinler, örneğin fiziksel aktivite sırasında metabolizma hızınızı artırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Mevcut araştırmaların çoğu, demlenmiş çay yerine yalnızca yeşil çay ekstraktına baktı. Buna rağmen yeşil çay ekstraktının kilo kaybı üzerinde minimal etkisi olabilir.

2. Kemik sağlığına faydalıdır:

Yeşil çay, kalça, omurga ve el bileği kırıkları riskini artırabilen bir kemik hastalığı olan osteoporoz riskini azaltabilir. Menopoz sonrası insanlar en yüksek osteoporoz riskine sahiptir. Bazı kanıtlar, yeşil çaydaki yüksek antioksidan konsantrasyonunun kemik oluşumunu destekleyebileceğini ve kemik kaybına karşı koruyabileceğini öne sürüyor. Düzenli yeşil çay tüketimi kemik sağlığının korunmasına potansiyel destek sağlayabilir.

3. Belleğe Yardımcı Olur:

Araştırmalar, yeşil çaydaki L-theanine içeriğinin hafızayı geliştirebileceğini ortaya çıkardı. 2014 yılında yayınlanan bir araştırma, yeşil çay ekstraktının 12 sağlıklı gönüllü arasında çalışma hafızasını iyileştirdiğini buldu. Araştırmada araştırmacılar gönüllülere 27,5 miligram yeşil çay ekstresi veya plasebo içeren süt bazlı bir içecek verdi. Gönüllüler daha sonra beyin aktiviteleri bir MRI ile izlenirken belirli görevleri tamamladılar. Sonuçlar, yeşil çay ekstresi tüketenlerin çalışma hafızası, beyin bağlantısı (beynin farklı bölümlerinin birlikte ne kadar iyi çalıştığı) ve görev performansında iyileşmeler olduğunu gösterdi.

4. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır:

Yeşil çay içmek sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir. Yeşil çay, antioksidan görevi gören bir polifenol veya bitki bileşiği kaynağıdır. Araştırmalar polifenollerin yaşlanma karşıtı etkilere sahip olduğunu buldu:

İnflamasyonu azaltın

Oksidatif stresin ve hastalık riskini artırabilecek zararlı maddelerin neden olduğu hücresel hasarı en aza indirin

Yaşlanma belirtilerini azaltın

5. Kalp Sağlığını Korur:

Araştırmalar yeşil çay içmenin felç riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. 2023'te yayınlanan bir araştırma, günde yaklaşık 17 ila 34 ons arasında makul miktarda yeşil çay tüketmenin felç riskini en az %21 oranında azaltabileceğini buldu. Yeşil çayın felç riskini neden azalttığı tam olarak bilinmiyor. Bazı uzmanlar, yeşil çay içenlerin genel olarak dengeli beslenme gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarına sahip olabileceğine ve bunun felç riskini azaltmada etkili olabileceğine inanıyor.

6. Kolesterolü Düşürmede Etkilidir:

2020'de yayınlanan bir araştırma, yeşil çay tüketmenin LDL'yi (“kötü”) ve toplam kolesterolü azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

7. Bilişsel Gerilemenin Önlenmesine Yardımcı Olur:

Yeşil çay içmenin Alzheimer ve Parkinson gibi bazı nörodejeneratif hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Yeşil çay, kronik hastalık riskini artırabilecek hücresel hasara karşı koruma sağlayabilecek yüksek konsantrasyonda antioksidanlara sahiptir. Bilişsel gerileme, Alzheimer hastalığının ve ilgili demans türlerinin ilk göze çarpan semptomlarından biridir. Bilişsel gerileme, sık sık ve kötüleşen kafa karışıklığı ve hafıza kaybı durumlarını içerebilir. Düzenli yeşil çay tüketimi, bilişsel işlevlerin desteklenmesinde ve nörodejeneratif hastalıklara karşı korunmada potansiyel bir rol oynayabilir.

8. Kan Basıncını Düşürür:

Yeşil çay kan basıncını düşürerek kalp sağlığını koruyabilir. Çalışmalar, yeşil çay tüketmenin özellikle kalp hastalığı riski yüksek olan kişilerde kan basıncını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarının önde gelen nedenidir çünkü atardamarlarınızın iç yüzeyine zarar vererek plak oluşumu riskini artırır. Bu, arterlerin daralmasına neden olur ve kalbe ve beyne giden kan akışını sınırlar. Yeşil çayın yüksek antioksidan içeriği kan basıncını düşürmede önemli rol oynar. Bu antioksidanlar iltihabı azaltarak ve kan damarlarını genişleterek sağlıklı kan akışını destekler. Bu nedenle düzenli yeşil çay tüketimi kan basıncını kontrol altında tutarak kalp sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

9. Stresi Azaltır:

Çay, kaygı ve stresi hafifletmeye yardımcı olan L-theanine adı verilen bir amino asit içerir. Yeşil çay, siyah, oolong ve beyaz çayla karşılaştırıldığında en yüksek L-theanine konsantrasyonlarından birine sahiptir. Araştırmalar, günde 200-400 miligram L-theanine takviyesinin kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. 2019'da yayınlanan bir araştırma, dört hafta boyunca günde 200 miligram L-theanine alan kişilerin kaygı, depresyon ve uykuda plasebo alanlara göre daha fazla iyileşme gösterdiğini buldu.

10. Tip 2 Diyabeti Önleyebilir:

Yeşil çay, tip 2 diyabetin yönetilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir. Bazı kanıtlar, yeşil çaydaki antioksidanların insülin direncini azaltabileceğini göstermektedir. İnsülin direnci hücrelerin insüline normalden daha az duyarlı olmasına neden olur. İnsülin, hücrelerin şekeri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan bir hormondur. İnsülin direnci tip 2 diyabet için önemli bir risk faktörüdür. Yeşil çaydaki antioksidanlar hücrelerin insüline duyarlılığını artırarak ve kan şekerinin daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olarak bu riski azaltabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir