Macaristan, Rusya'nın medya yasağını kınayan AB ortak bildirisini engelledi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Macaristan, Rusya'nın 81 medya kuruluşunu yasaklama kararını kınayan ortak AB bildirisinin yayınlanmasını engelledi.

REKLAM

Avrupa ile Rusya arasındaki “medya yasakları” Soğuk Savaş benzeri bir kalıpla devam ediyor.

Avrupa Birliği'nin (AB) Çarşamba günü Rusya'nın Avrupa medyasına uyguladığı yasağı kınayan ortak bir bildiri yayınlaması bekleniyordu, ancak Macaristan Başbakanı Viktor Orban yasağı kınayan ortak bildiriyi engelledi.

AB'nin Rusya tarafından finanse edilen dört medya şirketine yönelik yayın yasağına yanıt olarak Rusya, Salı günü 81 Avrupa haber kuruluşuna erişimi engelledi.

Moskova'nın ilgi çekici yerleri arasında Fransız haber ajansı AFP ve Le Monde gazetesi, Alman gazeteleri Der Spiegel ve FAZ, Avusturya ORF, İrlanda RTE, İspanyol El Pais ve RAI, Portekiz dahil olmak üzere Avrupa'nın en tanınmış İtalyan medyası El Mundo yer alıyor. Publico ve Fin YLE.

Bağımsız Macar internet sitesi olan 444 haber portalı da Rusya'nın yasakladığı listede yer alıyor. Rusya bu sitelerin tamamının yayın yapmasını ve çevrimiçi ortamlara erişimini engelledi.

Moskova, AB'nin savaş yanlısı propaganda yaptığına inanılan RIA Novosti, Izvestia ve Rossiyskaya Gazeta'ya geçen ay uygulanan yaptırımları kaldırması halinde kısıtlamaların kaldırılacağını söyledi.

yaptırımlar, Rusya kapısı Olay, olaya karışan Hollanda'nın “Avrupa'nın Sesi” adlı internet sitesini de etkiledi.

Geçen ay Hollandalı medya kuruluşu Voice of Europe, Rus propagandası karşılığında para aldığı iddia edilen Avrupalı ​​parlamenterleri inceleyen Russiagate adlı soruşturmanın bir parçası oldu.

Avrupa'nın Sesi ve diğer üç kurum, Ukrayna'nın yasadışı işgaline destek sağlamada “etkili” oldukları gerekçesiyle Avrupa Konseyi tarafından yasaklandı.

AB dış politikasında bir metnin veya bildirinin açıklanması için oy çoğunluğu yeterli değildir. Rusya'nın 27 üye ülkesinin tamamı tarafından onaylanan tutumuna karşı eleştirel bir açıklama yapmak isteyen AB, Macaristan'ın vetosu nedeniyle engellendi.

Ortak açıklama neden Macaristan Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından engellendi? İçin Bir açıklama yapması gerekiyordu.

Rus medyasına yönelik yaptırımların devam edeceğini açıkça belirten Borrell, şunları söyledi: “Bu tamamen asılsız yasak, özgür ve bağımsız bilgiye erişimi daha da kısıtlıyor. Aynı zamanda Rusya'da zaten ağır olan medya sansürünü de daha da genişletiyor.”

“AB'nin aleyhinde kısıtlayıcı tedbirler uyguladığı Rus dezenformasyon ve propaganda örgütleri, özgür ve bağımsız medyayı temsil etmemektedir. Bu örgütlerin Rus yetkililerin kontrolü altında olması ve Ukrayna'ya yönelik saldırıları desteklemesi nedeniyle AB'deki yayın faaliyetleri askıya alınmıştır. “

Bu son gelişme Brüksel'deki diplomatlar arasında sürekli bir endişe kaynağıdır. Can sıkıntısı Kaynak olan “Macar vetoları”nın uzun listesine bir yenisini daha ekliyor.

Defalarca yapılan görüşmelere rağmen Budapeşte yönetimi, Ukrayna'ya 6,6 milyar avroluk askeri destek sağlanmasını engellemeye devam ediyor.

Bu yılın başlarında, AB üyeleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i “yeniden seçildiği” için tebrik etmeyi reddetse de Macar lider Orban'ın tebrikleri, kendisi ile 'Başka Bir Ülke'nin lideri arasında bir ayrılığa neden oldu.

Macaristan'ın bu hamlesinin zamanlaması da oldukça anlamlı.

1 Temmuz'dan itibaren Macaristan AB Konseyi'nin dönem başkanlığını üstlenecek.

REKLAM

Dolayısıyla Macaristan, Avrupa'da siyasi gündemi belirleme ve üye ülkeler arasındaki tartışmalara öncülük etme konusunda ayrıcalıklı bir konuma sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir