Visa ve Mastercard'ın AB kararı


Visa ve Mastercard, Avrupa Birliği'ndeki (AB) diğer ülkelerdeki ödeme sistemi kullanıcılarından tahsil edilen ücretlere ilişkin tavanları koruyacaktır.

Avrupa Komisyonu, Visa ve Mastercard'ın bölgeler arası değişim ücretlerine ilişkin taahhütlerini Kasım 2024'ten sonra gönüllü olarak sürdüreceğini duyurdu.

Basın bülteninde, Visa ve Matercard'ın Avrupa Ekonomik Alanı'nda diğer ülkelerde düzenlenen kartlarla yapılan ödemelerde alınan komisyonları önemli ölçüde azaltan taahhütlerinin Kasım 2024'e kadar yürürlükte kalacağı hatırlatıldı.

Açıklamada, şirketlerin 2029 yılı Kasım ayına kadar bölgeler arası takas ücretlerinde limit uygulamaya devam edeceği vurgulandı. Mağaza içi alışverişlerde banka kartlarından işlem başına yüzde 0,2, kredi kartlarından ise yüzde 0,3 oranında ücret tahsil edilecek. Banka kartlarından çevrimiçi işlemlerde maksimum limit tahsil edilecektir: Kredi kartlarından %1,15 ve kredi kartlarından %1,5.

Açıklamada, Komisyonun Visa ve Mastercard'ın gönüllü taahhütlerinin yeterli olmadığına dair somut bulgular elde etmesi halinde rekabet soruşturması başlatabileceği hatırlatılıyor.

2019 yılında Visa ve Mastercard, AB Komisyonu'nun rekabet soruşturmasını sona erdirmek için çeşitli taahhütlerde bulundu ve kartlı ödeme işlemlerinde komisyon ve değişim ücretlerini düşürdü.

Dolayısıyla şirketler AB'ye olan taahhütlerini 5 yıl daha yerine getirecek.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir