KKTC'de yolsuzluk skandalı! Arsa fiyatında indirim istedi, Bakanlık özel kalemi tutuklandı

KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yolsuzluk iddialarıyla sarsıldı. Bakanlık özel sekreteri Oğuz Köse, rüşvet aldığı ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla bugün Lefkoşa Bölge Adliyesi'ne çıkarılarak tutuklandı.

EVE GETİRDİ

Soruşturmayı yürüten Mali Suçlar Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Polis Çavuşu Yahya Suiçmez, özel sekreter olan şüphelinin 31 Ekim 2023 tarihinde İskele'de faaliyet gösteren bir firmadan hediye istediğini söyledi.

Polis çavuşu, şüphelinin bin işçiye çalışma izni vermek ve süreci hızlandırmak için bakanlığa başvuran firmadan dizüstü bilgisayar istediğini, bilgisayarların bakanlık personeli tarafından kullanılacağını anlattı. Suiçmez, şüphelinin şirketin kendisine verdiği 1.850 dolar değerindeki bilgisayarı evine götürdüğünün tespit edildiğini belirtti.

Şüphelinin evinde yapılan arama sonucunda bilgisayarın bulunup delil olarak alındığını kaydeden Suiçmez, Başbakanlık Müdürü Oğuz Köse'nin bakanlık işlerini uzaktan erişimle yürüttüğünü ve bilgisayarda sadece kişisel verilerin tespit edildiğini söyledi. şüphelinin. Sınav sırasında bilgisayar.

“BİZ BAŞKA İŞLER DE YAPIYORUZ”

Polis Çavuşu Suiçmez, şüphelinin 29 Ocak 2024 tarihinde Kalkanlı Yaşam Evi'nin bakım ve onarımı için bir firmaya 31 bin 650 dolar teklif ettiğini ve firmanın yaşlı bakımevi işini kabul ettiğini ancak katkı sağlamak amacıyla bu firmaya teklifte bulunduğunu belirtti. daha az maliyet; Şüpheliye bu işi 23 bin 500 dolar karşılığında yapacağını bildirdiğini belirtti. Polis, şüphelinin ödeme sırasında ilgili firmaya 25 bin dolar ödediğini ve faturanın 31 bin 650 dolara düşürülmesini istediğini belirtti. Suiçmez, şüphelinin şirket yetkililerine şunları söylediğini de anlattı: “Farkını başka işlerde kullanacağız, başka işleri de sizinle yapacağız.” Suiçmez, şüphelinin yakalanmasının ardından söz konusu firmanın şikayette bulunduğunu söyledi.

ARAZİDE İNDİRİM İSTEDİ

Polis, şüpheli hakkında “sahte belge düzenlemeye teşvik” suçlamasıyla dava açılabileceği ancak soruşturmanın devam ettiğini kaydetti. Suiçmez polisi, şüphelinin ayrıca bakanlığa başvuran İskele'deki başka bir inşaat firmasından da bakanlığın çalışmalarını hızlandırmak amacıyla satın almak istediği arsada kendisine indirim yapmasını istediğini belirtti. Polis, şüphelinin bilgisayarının yanı sıra cep telefonunun da delil olarak alındığını kaydetti. Suiçmez, haber yapan firma ve kişilerin şüphelinin taleplerine ilişkin yazışma ve mesajları bulunduğunu, bunları polise teslim etmek istediklerini kaydetti.

Suiçmez polisi, zanlının cep telefonu şifresini vermediğini, dolayısıyla soruşturmanın mümkün olmadığını, telefonda birçok suça ilişkin yazışmaların olabileceğini söyledi. Suiçmez, bir günde 7-8 ifade topladıklarını, 20 kişinin daha ifadesini toplayacaklarını söyledi. Soruşturmanın devam ettiğini kaydeden polis, şüphelinin 3 gün daha tutuklu kalmasını talep etti, mahkeme de talebi kabul etti.

Kaynak: İHABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İran'da seçimler "Ben Türküm" Pezeşkiyan şunu söyleyerek kazandıİran'da “Türküm” diyen Pezeşkiyan seçimleri kazandı
Yerden kötü bir koku geliyordu!  Sebebi açıkYerden kötü bir koku geliyordu! Sebebi açık
İtalya kabus yaşıyor!  İkisi de anında müdahale etti, kırmızı alarm verildi! İtalya kabus yaşıyor! İkisi de anında müdahale etti, kırmızı alarm verildi! “Durum daha da kötüleşebilir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir