Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Refah'taki karargâhına zarar veren saldırıyı kınadı

ICRC, Refah saldırısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Cuma öğleden sonra Batı Refah'taki ICRC ofisinin birkaç metre yakınına büyük kalibreli mermilerin düştüğü” ve ICRC çalışanları ve ailelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce yerinden edilmiş Filistinlinin bulunduğu çadırların yakınında bulunan ofisin saldırı sırasında hasar gördüğü belirtildi. .

Saldırının ardından en az 22 ölü ve 45 yaralının bölgedeki ICRC hastanesine kaldırıldığı bildirildi.

Açıklamada, çatışmanın tarafları tarafından yerleri bilinen ve ICRC amblemi taşıyan insani yardım tesisleri yakınında ateş açılmasının Kızıl Haç çalışanları ve sivillerin hayatlarını tehlikeye atacağı belirtiliyor ve bu tür saldırıların şiddetle kınandığı belirtiliyor.

Açıklamada, benzer tehlikeli olayların geçtiğimiz günlerde de yaşandığı ve Kızılhaç binalarının mermilerle vurulduğu ifade edilerek, çatışmanın taraflarının sivillere ve insani yardım faaliyetleri yürüttükleri kurumlara zarar vermemek için uluslararası standartlara uygun önlemler alması gerektiği vurgulandı. insancıl hukuk.

Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan dün yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Filistinlilerin çadırlarını bombalaması sonucu 25 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir