Savaş her an başlayabilir! ABD'nin “seyahat kısıtlaması” dikkat çekerken, İsrail İran'ı açıkça uyardı: Saldırırsanız karşılık veririz!

ABD, İran'ın bir saldırı başlatabileceği endişesiyle İsrail'deki büyükelçilik çalışanlarına seyahat kısıtlamaları getirdi. İsrail'deki ABD büyükelçiliği personeli, “her ihtimale karşı” Kudüs ve çevresinin yanı sıra Tel Aviv ve Be'er Sheva bölgelerinin dışına seyahat etmemeleri konusunda uyarıldı.

İSRAİL: “İRAN SALDIRIRSA CEVAP VERİRİZ”

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Amerikalı mevkidaşı Lloyd Austin'e, İran'ın “ülkenin topraklarına” yapacağı her türlü saldırıya “uygun şekilde karşılık vereceklerini” söyledi.

İsrail'in 11 gün önce Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği saldırıda 13 kişi hayatını kaybetti.

İran saldırının ardından misilleme yapacağını duyurdu.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İranlı mevkidaşı Hüseyin Emirabdullahiyan'ı arayarak ülkesine gerilimi daha da artırmaması çağrısında bulundu.

Sorumluluğu üstlenmese de Şam'a saldırıyı İsrail'in gerçekleştirdiği düşünülüyor.

İran, 7 Ekim'de İsrail'e saldırılar düzenleyen Filistin İslami Direniş Hareketi'ni (Hamas) ve yine İsrail'i sıklıkla hedef alan Lübnan'daki Hizbullah örgütünü destekliyor.

İsrail ile Hamas arasındaki savaşı yaymaya yönelik diplomatik çabaların hızlandığı bir dönemde Şam'a düzenlenen saldırıda ölenler arasında, İran'ın Suriye ve Lübnan'daki elit Kudüs Gücü'nün üst düzey komutanlarından biri ve diğer subaylar da vardı.

BİDEN İRAN'I UYARDI

ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada İran'ı uyardı ve İsrail'in büyük bir saldırıya uğraması halinde “sarsılmaz destek” sözü verdi.

gfsd

Amerikan Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Michael Erik Kurilla da İsrail'e giderek üst düzey yetkililerle güvenlik tehdidine ilişkin görüşmelerde bulundu. Kurella, ABD'nin Orta Doğu'daki operasyonlarından sorumlu komutandır.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kurilla ziyaretinin önceden planlandığını ancak “son gelişmeler” nedeniyle tarihinin öne çekildiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ayrıca Çin, Suudi Arabistan ve Türkiye dışişleri bakanlarını da aradı; Ona göre bölgede gerilimi artırmak hiçbir ülkenin çıkarına değildir.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Antony Blinken arasındaki telefon görüşmesinde Gazze'deki insani kriz ve bölgesel güvenliğe ilişkin konular ele alındı.

Üst düzey bir İranlı yetkili Pazar günü “İsrail büyükelçiliklerinin artık güvenli olmadığı” konusunda uyardı.

Alman havayolu Lufthansa, İran'ın başkenti Tahran'a uçuşlarını yarına kadar askıya aldı.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'de gerçekleştirdiği saldırılarda 1.200 kişi hayatını kaybetti, 250'den fazla kişi rehin alındı.

İsrail'e göre 34 rehine hayatını kaybetti, 130 kişi ise halen Gazze'de.

2006 yılından bu yana Hamas'ın kontrolünde olan Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana düzenlediği saldırılarda çoğu sivil 33 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Siyasete yeni bir soluk getiren açıklama: Yeniden Refah'a katılıyorlar mı?Siyasete yeni bir soluk getiren açıklama: Yeniden Refah'a katılıyorlar mı?
İşte gündemdeki resmi araç!İşte gündemdeki resmi araç!
Diyarbakır'da kar maskesi dehşeti: Vali müdahale ettiDiyarbakır'da kar maskesi dehşeti: Vali müdahale etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir