ÖZEL RÖPORTAJ | RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Mynet'e konuştu! İlk duyuru: İnceleme başladı! “Katliam zorunludur” diye fetva veriyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Lideri Özgür Özel'in görüşmesi siyasette normalleşmenin yolunu açtı. Medyada karşıt dilin kullanılması yerini daha ılımlı bir ortama mı bırakacak? RTÜK medyaya nasıl bakıyor? İşte RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'in Mynet'e verdiği özel röportaj:

“Türkiye'de son haftalarda yoğun seçim süreçlerinde kutuplaşmalar yaşandı, özellikle AK Parti ile CHP arasında bir normalleşme süreci başladı.

Geçtiğimiz günlerde KRT TV haberine açıklamalarda bulunan Zafer Arapkirli, kanalı ziyaret ettiğini ve görüşmenin bu ziyaret sonrasında gerçekleştiğini, kendisini bu şekilde tanımadığını söyledi. Cümlelerin sonunda: “Biz nasıl işimizi yapıyorsak Sayın RTÜK Başkanı Şahin de işini yapıyor.” Onlara da başarılar diliyorum dedi.

Sayın Cumhurbaşkanım bu normalleşme adımları medyada da kendini gösterecek mi? Sosyal, yazılı, işitsel ve dijital medyada yaşanan bu çatışmaların yerini daha sakin ve normal bir alana bırakacağını düşünüyor musunuz?

Türkiye, çoğu Anadolu topraklarında bulunan zengin bir medeniyet mirasına sahip, çok kültürlü bir ülkedir. Ülkemizin renkleri, farklılıklarımız dezavantaj değil avantajdır. Ülkemizin siyasi düzeyi ve medyası da halkı gibi farklı tepkiler gösteriyor. Bunlar normal şeylerdir. Kutuplaşma kavramını bilinçli olarak kışkırtmaya çalışanlar var. Utanmasalardı ülkede iç gerginlik olduğunu söylerlerdi.
Bu ülkenin insanları gerçeğin farkındadır. Klasik argümanı hatırlatmama gerek yok ama yine de ifade edeyim. Türkler, Kürtler, Lazlar, Çerkezler, Zazalar vb. Biz her zaman kardeşiz. Biz tek milletiz. Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan. Özet bu.

e5778833-dc3d-4557-843b-53b029d8793d

Seçim dönemlerinde siyasi tartışmalar normaldir. Sadece bizim ülkemizde değil. Amerika'ya bakın… Trump'ın muhalifleri destekçilerine nasıl davranıyor. Benzer şekilde Avrupalı ​​liderlere de bakıyoruz. Bunlar normal şeylerdir. İdeolojimiz insanlığımızın, vicdanımızın, merhametimizin, nezaketimizin önünde durmamalı, aslında öyle olduğuna da inanmıyorum.

“EVET KRT'YE GİTTİM! ÇOK İNSANCA BİR DİYALOG YAŞADIK”

Medyamız eşittir… Birileri ayrımcılık yapsa da ben ayrımcılık yapmam. “Muhalefet medyası” ne diyor? Kutuplaşma tezini en hararetle savunanlar bunu söylüyor. Muhalefet partisinden seçilmiş RTÜK üyelerimiz var.

Bana göre medyamız da bunlardan biri. Kendilerine şu soruyu soruyorlar: “Neden belirli kanallar sürekli cezalandırılıyor?” Öyle değil. Sayılı yasayı ihlal eden herkes. 6112 sayılı Kanun RTÜK tarafından yaptırıma tabi tutulacak.

Bir düşünün, eğer birisi sürekli kanunları çiğnerse, elbette cezalandırılacaktır. RTÜK yaptırımlarının sadece medyanın belli kesimlerine uygulandığını düşünüyorlar. Ayrıca RTÜK Başkanı olarak kimseye tek başıma yaptırım uygulayamam, uygulamamalıyım.

Siyasi partilerin farklı kontenjanlarından seçilen üyelerimiz Üst Kurul toplantısında görüşüp çoğunluğun görüşüne göre karar veriyor. Seçildikten sonra üyelerimiz bağımsız ve tarafsızdır. Herhangi bir siyasi parti adına konuşmazlar ve karar almazlar.

Evet, KRT'ye gittim. Kanalın haber merkezine yaptığımız ziyarette çok kibar, sıcak, samimi ve son derece insani diyaloglar yaşadık. Bu yeni bir şey değil, daha önce de benzer ziyaretlerim olmuştu. Bunları duyurmak için yapmıyorum. Bu kez meslektaşımız Zafer Arapkirli'nin ziyareti ekrana taşıması gündem oldu.

EBUBEKİR ŞAHİN: RTÜK BAŞKANI KORKUNACAK BİR KİŞİ DEĞİL

Ve hem takipçileri hem de kanalın diğer tüm işbirlikçileri, RTÜK başkanının aslında korkulacak bir insan olmadığını anladılar. “Bu insanları cezalandırayım” diye ezbere düşünmüyor ve kendisinin de böyle bir yetkisi yok. İnsanları tanımadan ön yargılı davranmanın yanlış olduğunu anladılar. Tabii ki kendimi ifade edebildiğim için mutluyum.

Wq r

SÖZDE DOINİ ANLATILMAZ HAKARETLER YAPTI

Burada bir konuya daha değinmek gerekiyor. Genç gazeteci arkadaşımız Taha Hüseyin Karagöz'ün Sayın Özgür Özel ile çektirdiği fotoğrafın ardından sabahtan akşama kadar özgürlük ve kapsayıcılık çığlıkları atan sözde duayen, kendi medyasında her iki tarafa da anlatılamaz hakaretler atabiliyor ve adeta yayın yapma illüzyonu yaratabiliyor. “Cinayet zorunludur” diyen bir fetva.

ÖZEL |. SELÇUK TEPELİ'NİN 'SÜĞÜR' SÖZLERİNDEN SONRA SORUŞTURMA BAŞLATILDI!

Bir diğeri ise ulusal bir kanalın ana haber sunucusu olduğu iddia ediliyor. Parti gibi, ayrımcılıktan ve mücadeleden beslenen, oylarını yalnızca tek taraflı ayrımcı bir dille verdikleri haberlere göre kazanan insanların ve zihniyetin olduğu bir ortamda, her zaman birleştirici, kapsayıcı ve tarafsız olmaya devam edeceğiz. siyaset sözcüsü. Bu arada, RTÜK uzmanlarımızın söz konusu yayını incelediklerini, yayın ilkelerine aykırılık tespit edilmesi halinde gerekli tedbirlerin alınacağını da belirteyim.

GNATLmQWUAA3GQY

Emin olun, verdiğim örnekler ve onun destekçileri her zaman ön yargılıdır. Ben ve benim gibi düşünenler her zaman onlardan daha tarafsız olduk ve öyle davrandık.

Selçuk Tepeli, söz konusu fotoğrafa ilişkin: 'Ben olsaydım o fotoğraf yerine büyükbaş hayvanın olduğu bir fotoğrafım olmasını isterdim.' dedi.

Sayın Başkan, medya okuryazarlığı ve sosyoloji konusunda kesinlikle iyi bir anlayışa sahipsiniz. Size ideal multimedya sisteminin ne olduğunu sorsak nasıl cevap verirsiniz?

Basının mesleki ilkeleri açıktır. Medya camiasının tamamı evrensel ilkeleri kabul etmektedir. Tarafsız, ilkeli, dürüst olmak ve kamu yararına çalışmak esastır. Çoğulculuğu ön planda tutan yayınlar oluşturmak gerekiyor.

Radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen ve denetleyen bir kamu kurumu olarak kalite politikamız, sahip olduğumuz saygınlığı, güvenilirliği ve şeffaflığı korumak, yeni iletişim teknolojilerini sektöre kazandırmak, görsel-işitsel medyada etik ilkelere önem vererek çoğulculuğu garanti altına almak, Kamuoyunu bilinçlendirmek, insan onurunu, haklarını korumak ve kişilerin özgürlüklerine saygılı, iletişim özgürlüğünün hakim olduğu bir yayın alanı oluşturmak ve kalite yönetim sistemi şartlarına saygı göstererek sistemimizi sürekli iyileştirmektir. Tüm medya organlarımız millet adına yansımalarını ortaya koyuyor.

Bunu 15 Temmuz hain darbe girişiminde de gördük. Milletin aleyhine çalışan FETÖ hainlerine medyamız ve halkımız yeter dedi. İdeal medya halk için çalışan medyadır. Halkın çıkarlarını ön planda tutan odur. Medya insanları gözetliyor. Bu bir kamu hizmetidir, bir basın ve medya hizmetidir… Türkiye'deki medyamızın ağırlıklı olarak bu bilince dayandığını biliyorum. Zaman zaman yanlış algılamalar veya yanlış yorumlamalar oluyor mu? Olabilir ama bu her şeyi etkilemez.

03a6db6b-fbab-4151-ac44-5c3bea2c3a55

“MEDYADA ŞİDDET UNSURLARI YAYGIN OLARAK İŞLENİYOR”

Medyamızda şikayet ettiğim tek şey şiddet unsurlarının aşırı kullanılmasıdır. Özellikle kadınların medyada temsili ve kadına yönelik şiddet konusunda daha fazla hassasiyet beklediğimi de açıkça belirtmek isterim.

Türkiye'nin önde gelen kurumlarından RTÜK, geçtiğimiz hafta 30'uncu kuruluş yıl dönümünü kutladı. Dijital dönüşüme bakıldığında RTÜK'ün teknoloji ve inovasyon anlamında çalışmaları var mı?

RTÜK 30 yıldır var. İyi ki var. Çocukların ve gençlerin zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz etkileyebilecek zararlı yayın içeriklerine karşı 30 yıldır önlem alıyoruz. Kırmızı çizgilerimiz nettir. Yayınlarda teröre ve terör propagandasına asla izin veremeyiz.

Medyada ve kontrollerde çocuklara, kadınlara, engellilere, yaşlılara ve dezavantajlı gruplara karşı pozitif ayrımcılık yapmalıyız. Sosyal ve kültürel değerlerimizle bağdaşmayan yayınlara karşı 30 yıldır mücadele ediyoruz.

Dijitalleşmenin faydalı yönlerini yakalayıp zararlı yönlerinden koruma görevimizi etkin bir şekilde yerine getirelim.

Teknoloji kullanımı açısından yapay zeka üzerinde çalışıyoruz. Bilindiği gibi SKAAS olarak bilinen kendi dijital kayıt, analiz ve arşivleme sistemimizi milli teknoloji enstitümüz TÜBİTAK ile geliştirdik.

Şu anda üçüncü versiyonu kullanıyoruz ancak geliştirilecek yeni versiyonda ağırlıklı olarak sınırlı yapay zeka uygulamalarını kullanacağız.

93c413cb-dd7e-4011-8328-08e9d2bf244d

CUMHURBAŞKANI RTÜK ŞAHİN: MYNET, objektif ve dürüst gazetecilik sağlıyor

RTÜK bu sistemle binin üzerinde radyo ve televizyon kanalını takip ediyor. Yepyeni yapay zeka destekli SKAAS versiyonumuzla denetim faaliyetlerimizi daha etkin bir şekilde hayata geçireceğiz.

Son olarak bu röportajda bizimle buluştuğunuz için Mynet'e ve size teşekkür etmek istiyorum.

Mynet objektif, dürüst ve devlet ilkelerine ve ulusal değerlere bağlı olarak yayın yapmaktadır. Yakından takip ediyorum.

Başarılarınızın diğer yayın kanallarında da artarak devam etmesini diliyorum.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
AK Parti ve CHP seçmenleri bu kez aynı yanıtta birleştiAK Parti ve CHP seçmenleri bu kez aynı yanıtta birleşti
Meteorolojiden saat 13.00'te sarı kod uyarısı: İstanbul için hava durumu verildi!  Hafta sonu boyunca devam edecekMeteorolojiden saat 13.00'te sarı kod uyarısı: İstanbul için hava durumu verildi! Hafta sonu boyunca devam edecek
Havaların ısınmasıyla vakalar ciddi oranda arttı! Havaların ısınmasıyla vakalar ciddi oranda arttı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir