Kırşehir'in nesi meşhurdur? Kırşehir'in en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Kırşehir

Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırşehir'in tarihi Hitit dönemine kadar uzanmaktadır. Bugüne kadar pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Kırşehir, tarihi mirasıyla da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Nevşehir ve Kayseri illerine komşu olması nedeniyle sıklıkla ziyaret edilen Kırşehir, Anadolu kültürünü ve misafirperverliğini en iyi yansıtan şehirlerin başında geliyor.

Kırşehir'de mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında Cacabay Medresesi, Kale Höyük Arkeoloji Müzesi, Ahi Evran Külliyesi, Japon Bahçesi, Neşet Ertaş Kültür Merkezi ve Kırşehir Kent Parkı yer alıyor.

Kırşehir'in nesi meşhurdur?

Hitit döneminden günümüze kadar pek çok farklı kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Kırşehir, kendine özgü yöresel yemekleriyle öne çıkıyor. Kırşehir mutfağında her damak tadına hitap edecek yemekler bulunmaktadır. Kırşehir'in en meşhur yemekleri arasında düğün çorbası, dövme ve çullama yer alır.

Kırşehir aynı zamanda 13. yüzyılın meşhur teşkilatlarından Ahilik teşkilatının da merkezidir. Esnaf birlikleri olarak da bilinen Ahi merkezlerinin amacı insanlara yardım etmektir. Ahilik günümüzde merkezi Kırşehir'de aktif varlığını sürdürmektedir.

Kırşehir'in en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Kendine özgü Anadolu lezzetleriyle öne çıkan Kırşehir mutfağı genel olarak baklagiller ve ete dayanıyor. Ancak Kırşehir mutfağında taze Anadolu meyve ve sebzeleri de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle nişan, düğün gibi etkinliklerde yöre halkı, bölgenin kültürünü yansıtan yemekler hazırlayıp tüketmektedir.

Kentteki hemen hemen tüm restoranlarda yöresel Kırşehir yemekleri servis ediliyor. Kırşehir'in meşhur yemekleri şu şekilde sıralanabilir:

Düğün çorbası

Çullama

seramik paça

Kırşehir köftesi

Bir tencerede kuru fasulye

kirin yağlanması

Lepe doğdu

Ah güveç

pancar kırbaç

Pekmezli Kete

Ekşi tatlı

Ayrıca fındık sucuğu, besmeç, tarhana, kaman cevizi, pestil, dondurulmuş köfte, erişte, pekmez, bulgur ve çeşitli baharatlar da Kırşehir'den alınan hediyelik lezzetler arasında yer alıyor. Kırşehir'de alınabilecek hediyelik eşyalar arasında oniks taşından el yapımı dekoratif ürünler öne çıkıyor.

Kırşehir'in kültürel geçmişini yansıtan oniks taşı, heykelcik, vazo, satranç takımı gibi birçok ürünün yapımında kullanılıyor. Ayrıca Kırşehir desenli seccade ve buzdolabı süslemeleri de en sevilen hediyelik eşyalar arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir