CHP'li Nazlıaka'dan Anneler Günü Mesajı: “AKP iktidarında kadınlara kuluçka makinesi muamelesi yapılıyor” – Son Dakika Türkiye, Siyaset Haberleri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, Anneler Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

Nazlıaka'nın konuşması şöyle:

“Bugün Anneler Günü tüm dünyada kutlanıyor.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından itibaren kutlanmaya başlamıştır. Başta ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa'nın annesi Zübeyde Hanım olmak üzere tüm annelerin, anne adaylarının ve yüreğinde anne sevgisi taşıyan tüm kadınların Anneler Günü kutlu olsun. Kemal Atatürk.

Annelik elbette çok kutsal ama AKP iktidarında kadınlara kuluçka makinesi muamelesi yapılıyor. Kadınlar, “Bir çocuk iflas eder, iki çocuk israf, üç çocuk iyidir, dört beş çocuk lazım” gibi ifadelerle çocuk doğurmaya zorlanıyorlar. Kadınları meslek sahibi olmaya ve iş dünyasına katılmaya teşvik etmek yerine annelik en önemli kariyer olarak sunuluyor. Anne olmayı seçemeyen veya seçemeyen kadınlar toplumsal baskıyla karşı karşıya kalıyor. “Anne olmayan kadın eksiktir” sözü bu kadınları daha da üzüyor.

Ülkemizde anneler yoksulluk, yoksunluk, çocuklarının gelecek kaygısı, erkek şiddeti ve işsizlikle sınanıyor. Bugün birçok evde kutlamadan çok üzüntü ve acı var.

Manisa'nın Turgutlu Mahallesi Selvilitepe İlçesi'nde, birkaç gün önce cezaevinden yeni çıkan Mirza Ali E., 3 çocuk annesi Hatice E.'yi öldürdü. Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yaşayan Buse Demirkıran, iki çocuğu uyurken eşi Hamza Demirkıran tarafından öldürüldü.

İstanbul Sözleşmesi'ni hukuka aykırı bir şekilde sonlandıran, Medeni Kanun'u yeniden yazmayı planlayan, erken yaşta zorla evliliğin önünü açmak için fırsat kollayan zihniyet yüzünden anneler çocuksuz, çocuklar ise annesiz kalıyor…

Anneler “adalet” istiyor. Kayıplarının akıbeti hakkında bilgi isteyen Cumartesi Anneleri, 998 haftadır adalet çağrısında bulunuyor. Devlet bu anneleri ne duyuyor ne de görüyor.

Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu ülkemizde kaç anne dün gece çocuğunu aç bıraktı?

Hatta TÜİK'in 10 Mayıs'ta açıkladığı verilere göre Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 24,1'di. Erkeklerde işsizlik oranı yüzde 6,8 iken kadınlarda bu oranın yaklaşık iki katı (%12) olduğu tahmin ediliyor. Kısacası; İşsizlik yeniden düşerek kadın yüzdesine ulaştı. Bu koşullar altında anneler kendilerini ve çocuklarını yoksulluğun pençesinden kurtaramazlar.

Okullarda ücretsiz yemeği sonlandıran iktidar, “1, 3, 5” çocuk isteyen annelerin acısını biliyor mu? Ortalama ekmek fiyatının 10 TL'ye çıktığı ülkemizde annelerin çocuklarına kuru ekmek bile vermekte zorluk çektiğini biliyor musunuz?

Anneler işsizliğin çaresizliğini ve okutamadıkları çocuklarının gelecek kaygısını yaşıyor. “Evdeki gençlik” diye bir tanım ortaya çıktı. Hayatlarının en verimli döneminde çalışamayan gençlerin anneleri sessizce ağlıyor: “Oğluma iş verin.”

Ülkemizde anneler bir sorunlar yumağının içinde kalmış durumda. AKP iktidarının hayatımıza çöken karanlığını aydınlığa dönüştürmek için direniyoruz.

Tüm annelerin gülümsediği, çocukların aç kalmadığı, kadınların şiddete uğramadığı, istihdama katıldığı ve hayatın her alanında eşit temsil edildiği bir Türkiye için mücadele ediyoruz. Tüm çocuklara parlak bir gelecek bırakmak isteyen biz kadınlar kararlıyız. Gelecek güzel günler biz kadınların elinde doğacak!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir