Altın fiyatları neden rekor üstüne rekor kırarak yükseliyor? Uzmanlardan altın flaş tahmini


Bir süredir yükselişte olan altının onsu 2300 doları aşarak rekor kırdı. Peki altın fiyatları neden artıyor? Altın fiyatları hangi seviyelere yükselecek? Uzmanlar bu artışın nedenini ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimine gideceği beklentisine, jeopolitik gerilimlere ve merkez bankalarının altın alımlarına bağlıyor.

Eren Sakarya / Hurriyet.com.tr

Son günlerde yükselişini sürdüren ve sürekli rekorları yenileyen altının ons fiyatı, perşembe günü 2300 dolar seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bugün 2293 dolar seviyesinde olan altının onsu 2288 dolar seviyesinde bulunuyor. Bankalararası piyasada gram altın 2.355 TL'den işlem görürken, açık piyasada gram altın 2.403 TL'den alıcı buluyor. Çeyrek altın Kapalıçarşı'da 4145 TL'ye satılıyor. Peki altın neden yükseliyor?

FED BEKLENTİLERİ

Altının ons fiyatında son bir ayda 300 dolarlık artış yaşandığını söyleyen altın piyasası uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altının yükselişinin çeşitli nedenlerini sıraladı. Yıldırımtürk, piyasaların ABD merkez bankası Fed'in faiz indirimi olasılığını kabul ettiğini söylerken, Fed Başkanı Jerome Powell, ABD enflasyonunun yüzde 2'ye düşürülmesiyle faiz indirimine başlayabileceklerinin sinyalini verdi. Uzmanlar Fed'in Haziran ayından önce parasal genişleme politikasına geçmesini beklemiyor.

JEOPOLİTİK GERİLİMLER VE MERKEZ BANKALARI

Yıldırımtürk yönetimindeki yükselişin bir başka nedeni olarak da Ortadoğu'da devam eden çatışmalara dikkat çekti. Yıldırımtürk ayrıca artan enerji maliyetlerinin enflasyonu etkilediğini de sözlerine ekledi.

Altın uzmanı diğer merkez bankalarını da işaret ediyor. Yıldırımtürk, “Para birimlerine olan güvenin azalması nedeniyle büyük merkez bankalarının da altın aldığını duyduk. Tüm bunlarla birlikte altının ayağındaki prangalar da kalktı.”

ALTIN ​​FIYATLARI NE KADAR ARTACAK?

Yıldırımtürk, altının ons fiyatının bir süre 2.200-2.400 dolar aralığında hareket edeceğini, faiz indirimlerinin başlaması ve İran ile İran arasındaki gerilimin artmasıyla birlikte 2.500 doların üzerine çıkabileceğini tahmin ediyor. Yıldırımtürk, “Küçük çaplı düzeltmeler olsa da yön yukarıya doğru görünüyor” diyor.

Yıldırımtürk, altının Türkiye'de dış piyasalara göre çok daha yüksek fiyatlardan işlem gördüğünü söylüyor. Yıldırımtürk, bunun nedenini “altına kota getirilerek arz-talep dengesinin bozulması” olarak açıklıyor. Altın uzmanı, ithalat kotaları nedeniyle fiyat dalgalanmalarının devam ettiğini söylüyor. Geçen hafta açık piyasada gram altının fiyatının 2530 TL olduğunu belirterek sözlerini şöyle noktalıyor: “Kısa sürede 2750 TL seviyesini görebiliriz.”

Bir başka altın uzmanı olan Swiss Asia Capital'ın baş yatırım yetkilisi Juerg Kiener, CNBC'ye değerli metalin bir yıl içinde 2.600 dolara ulaşabileceğini söyledi. Kiener, altın fiyatlarındaki yükselişin nedenleri arasında jeopolitik gerginliklerin, çok kutuplu dünyaya geçişin ve uluslararası ticaret yapılarının değişmesine de dikkat çekiyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir