10 yıldır kayıp olan Malezya uçağı 6 saniyelik ses kaydıyla bulundu

Cardiff Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 2014'ten beri kayıp olan Malezya uçağının yerini tespit edebilecek 6 saniyelik bir su altı sinyali keşfettiler.

REKLAM

İngiliz gazetesi The Telegraph tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre bilim insanları, Malezya Havayolları'na ait 10 yılı aşkın süredir kayıp olan MH370 sefer sayılı uçağın nerede olduğunun ortaya çıkarılmasına yardımcı olabilecek bir sinyal tespit etti.

8 Mart 2014'te Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan 227 yolcu ve 12 mürettebatla Pekin'e gitmek üzere yola çıkan uçak, inişe yarım saat kala ortadan kaybolmuştu.

Telegraph'ın haberine göre Cardiff Üniversitesi'nden araştırmacılar, uçağın kaybolduğu gün Hint Okyanusu'nda su altı mikrofonları aracılığıyla kaydedilen bazı sinyaller keşfetti.

Uçak kazası depreme neden olmuş olabilir

Uçağın düştüğü tahmin edilen anda kaydedilen 6 saniyelik sesin, enkazın yerinin belirlenmesine yardımcı olabileceği iddia edildi. Araştırmacılar, 200 tonluk bir uçağın saniyede 200 metre hızla irtifa kaybetmesinin küçük bir depreme eşdeğer etki yaratabileceğini söyledi.

İngiliz bilim insanları ayrıca uçağın düşmesi sonucu oluşan kinetik enerjinin binlerce kilometre uzaklıktaki su altı mikrofonlarıyla kaydedilebileceğini de iddia etti.

Sinyal, Avustralya'nın Cape Leeuwin bölgesinde bulunan ve Birleşmiş Milletler Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Anlaşması'nı (CTBT) izlemek üzere bir gözetim merkezi olarak kurulan bir su altı dinleme istasyonunda kaydedildi.

Cardiff Üniversitesi Dr., bölgede benzer enerji patlamalarıyla sinyalizasyon tatbikatlarının yapılabileceğini söyledi. Usama Kadri, Telegraph'a verdiği röportajda, tatbikat sonucunda benzer sinyallerin ölçümlerinin kaydedilmesi halinde uçağın enkazının bulunabileceğini söyledi.

Sinyallerin alakasız olması durumunda arama alanının ve tahmini düşme süresinin yeniden değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir