Zelenskiy: Türkiye'nin arabuluculuk rolü bizim için yeterli değil

Zelenskiy, Türkiye'nin “şüphesiz” barış zirvesinde arabulucu rolü oynayabilecek ancak arabuluculuk yapamayacak ülkeler arasında yer alacağını da sözlerine ekledi.

REKLAM

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşında arabuluculuk rolünün kendileri için “yeterli olmadığını” açıkladı.

İsviçre'de 80-100 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilecek dünya barış zirvesi için tarih belirlenmesine çalışıldığını belirten Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arabuluculuk arzusu ve desteğine “minnettar” olduğunu ancak Türkiye'nin, Rusya ile “güçlü” ilişkileri olan Rusya'nın başka çıkarları olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Rusya ile ekonomik ilişkilerini hatırlatan Zelenskiy, barış zirvesinde arabuluculuk için Ankara'nın tek başına yeterli olmayacağını söyledi.

Zelenskiy, Rusya'nın “adil barışa” zorlanabilmesi için zirveye en az 80 ila 100 ülkenin katılması gerektiğini vurgulayarak, davet edilecek ülkelerin listesinin henüz hazır olmadığını söyledi.

Ukrayna cumhurbaşkanı, kendisi ve İsviçre Devlet Başkanı Viola Amherd'in birkaç gün içinde barış zirvesinin tarihini belirleyeceğini ve Rusya'nın zirveye davet edilmeyeceğini umduğunu ifade etti. Kremlin yönetimi, katılmamaları halinde böyle bir toplantının “anlamsız” olacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir