Yerel seçimlerde ağır kayıplar veren AKP'nin seçim sonrası tutumu zaten belliydi – Son Dakika Siyasi Haberler

Seçimler yaklaşırken İstanbul'un hayal kırıklığını hissetti, en büyük sorununun isminden kaynaklandığını fark etti ve İstanbul'a çok nadir gitti. Yenilgiyi anladıktan sonra seçim sonrası nasıl bir tavır takınılacağını da düşündük ve bazı kararlar aldık.

SEÇİMLER İPTAL EDİLECEK

Sonuç olarak seçimler önemsizleşecek. Kaybedilen seçimlere ilişkin ise şunları söyledi: “Yerel seçimleri bu kadar abartmamak lazım. Önümüzdeki dönemde “Yerel yönetimleri kimin yöneteceğini seçimler belirler” gibi indirgemeci açıklamaların yoğunlaştığını görmek bizi şaşırtmaz. Hiç kimse seçimin kazanılamayacağını söylemedi ve AKP yönetiminin bu işi başıboş bırakacağı da aşikar.

AKP'nin seçimleri önemsizleştirme yaklaşımının yanı sıra olası erken seçim çağrılarına da kapıları mümkün olduğu kadar kapatması bekleniyor. Bu yaklaşımın savunması da hazır: “Bazı bölgelerde yerel seçimleri muhalefet kazandı. Partimiz genel seçimi kazandı ve milletin verdiği yetkiyi dört yıl daha kullanmak zorunda kalacak…”

Ekonomiyi “sahte bahar” sarmalından çıkaramayan AKP'nin, yetkisini en iyi şekilde kullanmak için elinden geleni yapacağı açıktır. Ancak ekonominin nasıl ve ne zaman daha az zarar göreceği konusunda hiç kimse, özellikle de AKP'lilerin bir tarih vermesi mümkün olmayabilir. Bu durumun AKP kadrolarının en azından kalan dört yılı belirsizlik içinde geçirmesine yol açacağı aşikardır.

TEMASLAR YOĞUN OLACAK

Erdoğan ve ekibinin yenilgiyi telafi etmek için yurt dışı temaslarını yoğunlaştırdığı ortaya çıktı. Önümüzdeki dönemde Erdoğan için yoğun bir dış temas programının hazırlanması bekleniyor. Bunun işaretleri, yerel seçim yenilgisinin yaklaştığının anlaşılmasından kısa bir süre sonra zaten ortaya çıkmıştı. MİT Başkanı ve Dışişleri Bakanı'nın ABD ve bazı Ortadoğu ülkeleriyle temasları sayesinde ABD ziyaretinin altyapısı oluşturuldu. Önümüzdeki dönemde zorlu ekonomik koşulların yanı sıra medyanın gücünden yararlanılarak yerel seçim yenilgisinin yansıtılması ve dış temasların öne çıkarılmasıyla sorunun çözülmesi bekleniyor. Bunun ilk işaretleri Erdoğan'ın seçimin dün gecesi basına yansıyan toplantılarında görüldü. Erdoğan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'la telefon görüşmesi yaptı. Aynı akşam Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'le de görüştü. Toplantı listesinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de yer aldı. Görüşmelerin konusu beklenmedik bir konu değil. İsrail'in Gazze'deki meşhur katliamları… Erdoğan'ın herhangi bir seçim gecesinde olduğundan daha fazla dış temasa sahip olduğu görülüyor. İçinizdeki umudu kaybettiğinizde dışarıya dönmek bir teselli olabilir mi? AKP 22 yıl sonra ciddi bir yara aldı, muhalefet rahat bir nefes aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir