Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan Sigourney Weaver'ın oldu

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Amerikalı oyuncu, ödülünü 28 Ağustos-7 Eylül tarihleri ​​arasında 81. kez düzenlenecek festivalde alacak.

REKLAM

Üç Oscar'a aday gösterilen Amerikalı oyuncu, 28 Ağustos – 7 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenecek 81. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde Yaşam Boyu Başarı Altın Aslan ödülünü alacak.

Alien ve Avatar gibi kült dizilerdeki rolleriyle hatırlanan Weaver, aynı zamanda kendisine BAFTA Ödülü kazandıran “Gorillas in the Mist”, “Working Girl” ve “The Ice Storm” filmlerindeki rolleriyle de eleştirel övgüler aldı. en iyi yardımcı kadın oyuncu olarak.

Weaver bu onur hakkında şunları söyledi: “Bu ödüle layık görülmek, yıllar boyunca birlikte çalıştığım tüm film yapımcıları ve işbirlikçileriyle paylaştığım bir ayrıcalık. “Bu filmlerin hayata geçirilmesine yardımcı olan herkesi kutlamak için bu ödülü gururla kabul ediyorum” dedi.

Festivalin direktörü Alberto Barbera, oyuncuya övgülerini dile getirdi. “Sigourney Weaver seviyesinde bir aktrisin onunla boy ölçüşebilecek çok az rakibi var. “Kariyerini tiyatro eğitimiyle pekiştirdikten sonra Ridley Scott'ın yönettiği 'Alien'la geniş bir sinemasever kitlenin kalbini kazandı ve kısa sürede 1980'ler sinemasının ikonik figürü haline geldi.”

“O zamana kadar destansı macera filmlerinde başrolleri domine eden erkek rol modellerine meydan okudu ve aksiyon türünde benzeri görülmemiş bir kadın kahraman imajı oluşturdu. Güçlü oyunculara ve başrol oyuncularına sahip olmakla yetinmeyen oyuncu, kişisel kimlik arayışına da hız kesmeden devam etti.

“Dikkat çekici bir mizaca sahip, hiçbir kırılganlık içermeyen bir zarafetle hareket eden, aynı zamanda kararlı ve kendine güvenen, motive ve dinamik bir kadın imajı yaratan biri olarak; Aynı zamanda yoğun ve çekici kadınsı duyarlılığının binlerce farklı tonlamayla süzülmesine izin veriyor. “Yaşam Boyu Başarı Altın Aslan'ın yegane amacı, kendine nasıl sadık kalacağını bilen bir yıldızın herkesin farkına varmasını sağlamak ve aynı zamanda en gelişmiş auteur sinema ile halkı sürece nasıl dahil edeceğini bilen filmler arasında köprüler kurmaktır. samimi ve özgün bir şekilde.”

Geçen yılın ödülleri yönetmen Lilliana Cavani ve aktör Tony Leung Chiu-wai'ye verildi.

81. Venedik Film Festivali'nin tam programı 23 Temmuz'da açıklanacak. Ayrıca daha önce de duyurulduğu gibi Avustralyalı yönetmen Peter Weir'e de Altın Aslan Onur ödülü verilecek ve bu yıl yarışma jürisine Fransız aktris Isabella Huppert başkanlık edecek.

81. Venedik Film Festivali bu yıl 28 Ağustos'ta başlayıp 7 Eylül'de sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir