Uzmanlar faiz kararını değerlendirdi | İlgi haberleri

Uzmanlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz oranını en azından bu yıl uzun süre yüzde 50 seviyesinde tutacağını öngörüyor.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan kilit faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50'de tuttu.

TCMB PPK duyurusunda, “Kısa vadeli göstergeler enflasyonist düzeyde olsa da yurt içi talebin yavaşladığını doğruluyor. Sterilizasyon araçları gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin bir şekilde kullanılacak.”

AA Finans analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi şunları söyledi: “Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri beklenen aralığa yakınlaşana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecek. Enflasyonun beklenmesi durumunda para politikası duruşu korunacaktır.” 'Sıklaştırılacak.' “Karar, gerekirse politika faizinde daha fazla artış yapılabileceğinin sinyalini vermeye devam ediyor.” Dedi.

Ancak Bürümcekçi, finansal koşullardaki sıkılaşmanın yansımalarını ve parasal sıkılaşmanın gecikmeli etkilerini gözlemlemeyi tercih ederek, TCMB'nin açıklanan tedbirlerle likidite fazlasını sterilize ederek fonlama maliyetlerini ve gecelik repo faizini yüksek tutmaya çalışacağını tahmin ediyor. kısa vadede politika izlediğini belirterek, finansal koşulların sıkılaştırılmasının ve para politikasının daha da sıkılaştırılmasının enflasyonla mücadele yoluna dönüşeceğini ifade etti. Katkılarına saygı duyulmasını beklediklerini söyledi.

Bankanın yukarı yönlü enflasyon risklerine karşı temkinli duruşunu yinelediğini söyleyen Bürümcekçi, şunları söyledi: “Temmuz ayında politika faizinde bir değişiklik beklemesek de uzun bir süre yüzde 50 seviyesinde korunacağını düşünüyoruz. Bu dönemin süresi Enflasyon eğilimindeki gelişmelere ve enflasyon beklentilerinin TCMB senaryosuna uygunluğuna bağlı.” değerlendirmesini yaptı.

“BANKA, ANA MAKRO GELİŞMELER VE TÜKETİCİ TALEBİNDEKİ YAVAŞLAMA KONUSUNDA BİRAZ DAHA İYİMSER”

Societe Generale'nin Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika stratejisti Marek Drimal, şunları söyledi: “Toplantı sonucu, faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacağı yönündeki oybirliğiyle kabul edilen görüşle uyumludur. Temkinli duruşunu sürdürecek ve diğer konuların yanı sıra makro ihtiyati tedbirlere ve likiditeye odaklanacaktır.” oldu.” dedi.

TCMB'nin Mayıs ayı enflasyonunun hayal kırıklığı yarattığını kabul ettiğini söyleyen Drimal, bankanın makroekonomik gelişmeler ve yavaşlayan tüketici talebi konusunda biraz daha iyimser olduğunu söyledi.

TCMB'nin bu yıl politika faizinde değişiklik yapmasını beklemediğini söyleyen Drimal, Şubat 2025'te faiz indirimi yapılabileceğini öngördü.

Drimal, “Önümüzdeki 3 ayda TL'nin dolar karşısında değer kazanarak yabancı yatırımcılar için cazip olmaya devam edeceğine inanıyoruz” dedi. dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir