Türkiye'nin başarısı uzaya taşındı | teknolojik Haberler

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'nin savunma sektöründeki başarısını bir sonraki aşama olan uzay sanayine taşıdığını belirterek, Türkiye'nin ilk milli ve milli iletişiminin uzaya fırlatıldığını söyledi. Türksat 6A uydusu Türkiye ve bölgesi için önemli bir gelişmedir.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türksat 6A uydusunun fırlatma törenine katılacağı Florida'nın Cape Canaveral kentinde AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin “yüzyılının” bilim ve teknolojiye yöneleceği yönündeki sözlerini hatırlatan Mandal, bunun en güzel örneklerinden birinin Türksat 6A ile görüldüğünü söyledi.

Türkiye'nin son dönemde uzay sektöründeki çalışmalarına değinen Mandal, geçen yıl metre altı çözünürlüğe sahip İMECE gözlem uydusunun fırlatıldığını, Türkiye'nin bu yılın başında ilk insanlı uzay görevinin gerçekleştirildiğini ve ardından yörünge altı araştırma uçuşunun gerçekleştirildiğini hatırlattı. .

Mandal, son olarak Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusunun fırlatıldığını, Türksat 6A'nın yaklaşık 36 bin kilometre yükseklikte görev yapacağını söyledi.

Mandal, Türkiye'nin uzay sanayisinde, teknolojisinde ve ekonomisinde adından söz ettiren ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Uzayın uluslararası rekabette en önemli lig olarak kabul edildiğini belirten Mandal, şöyle konuştu: “Türkiye artık savunma sanayindeki başarısını bir üst seviyeye yani uzay sanayine taşıdı. Bu gerçekten Ülkemiz, bölgemiz ve insanlık için önemli bir gelişme. ” Dedi.

SONRAKİ HEDEF AY'A ZOR İNİŞ

Mandal, yeni projeler için öncelikle mevcut uydunun “tarih edinmesi” gerektiğini, Türksat 6A'dan ilk sinyalin başarıyla alındığını ancak uydunun görevini tamamladığının söylenebilmesi için en az 3 aya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Uzay sektöründe kalifiye olmanın önemine vurgu yapan Mandal, Türkiye'nin başarıyla çalışan uydu bileşenleri veya platformlarını ihraç edebileceğini kaydetti.

Mandal, “Uydu ekosisteminde artık bu ekonominin içinde bir ülkeyiz ama açıkçası daha büyük hedefler koymamız gerekiyor.” dedi.

Ulusal Uzay Programının bir sonraki hedefinin Ay'a sert iniş olduğunu hatırlatan Mandal, şöyle konuştu: “2026 sonu veya 2027 başında Ay'a sert iniş, ardından da önümüzdeki iki yıl içinde yumuşak iniş gerçekleştireceğiz.” Dedi.

Türksat 6A misyonunun Türkiye'nin uzaydaki varlığını sürdürme yolculuğunun bir parçası olduğunu vurgulayan Mandal, en büyük hedefin aya gitmek olduğunu, bundan sonraki hedefin insanlarla aya gitmek ve ayın ötesinde derin uzayda çalışmak olduğunu sözlerine ekledi. .


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir