Tatil öncesi yeni altın rekoru


Uluslararası piyasalarda 1 ons altın 2.356 dolara ulaşarak rekor kırarken, bankalararası piyasalarda 1 gram altın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.441 TL'ye ulaştı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Altın fiyatlarındaki yükseliş bayram öncesi de devam ediyor. Altın fiyatları, başta Çin olmak üzere dünyanın önde gelen merkez bankalarının altın alım eğilimine girmesi, Ukrayna ve Orta Doğu'da artan gerilim ve ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimi beklentisi nedeniyle rekor kırdı. Uzmanlar altının yükselişinin devam edeceğini öngörüyor. İsviçreli bankacılık devi UBS, altının fiyatının 2024 sonunda 2.500 $/ons'a, 2025 Mart sonunda ise 2.500 $/ons'a yükseleceğini tahmin etti.

NE KADAR ALTIN ​​OLDU?

Spot altın, tatil öncesi rekor kırarak ons ​​başına 2.356 doları gördü. Ons/altının yükselişi ve dolar/TL'nin yönü ile bankalararası piyasada altının gramı 2441 TL'ye ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Altının gramı açık piyasada 2497 TL'den satılıyor. Kapalıçarşı altın piyasasında çeyrek altın 4519 TL'den alıcı buluyor.

MART AYINDA DAHA FAZLA ALTIN ​​ALDI

Öte yandan TÜİK verilerine göre altın en karlı yatırım aracı haline geldi. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre, aylık en yüksek reel getiri, ulusal üretici fiyatları endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 11,43, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 11,57 oluyor. .


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir