Son Dakika… Erdoğan'ın “suç ortağı” ve “ittifak” açıklaması: “CHP'nin başındaki dost bunu sindiremedi” – Son Dakika Siyaset Haberleri

AK Parti'nin Başkanı Recep Tayyip ErdoğanCHP lideri İspanya-İtalya ziyaretinden dönen uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı Özgür ÖzeBenimle ve MHP Genel Başkanıyla görüşmeniz hakkında Devlet Bahçeli'nin açıklamalarına ilişkin konuştu.

Bahçeli'den Erdoğan'a:AKP içinde suları bulandıranlar“açıklama ve”Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı toplantılara, kurduğu ilişkilere ve kurduğu ikili temaslara saygı duyuyor, Devletlerine daha fazla rahatlık sağlamak için bir kez daha feragat ederek hareket ediyor ve tazminatsız inisiyatif alıyoruz ve bu tercihi Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaşıyoruz. sevgili millet.” sözlerini merak ettiler.

“Sayın DEVLET'İN AÇIKLAMASI ÇOK DOĞRU”

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sayın Devlet'in açıklaması bir devlet adamı yaklaşımıyla, sakince, hiçbir tartışmaya fırsat vermeden yapılmıştır. Konuyu bu şekilde kapatmasının çok doğru olduğunu düşünüyorum. Biz Cumhur İttifakı olarak asla taviz vermeyeceğiz. Parti sözcümüz Ömer Çelik Bey zaten gerekli açıklamaları yapmıştır, dikkat ederseniz bu açıklamalarda herhangi bir provokasyon veya çatışma yoktur, sadece partimizin beyanı açısından doğru bir pozisyondur. Halk İttifakı.

“ZİYARETİMİZE DAYANAMADILAR”

Öte yandan CHP'den bazı açıklamalar geldi. Bir iade-i ziyaret yaparak siyasete biraz yumuşaklık ve nezaket getireceğimizi söyledik. Ama bu nezaketi anlamayanlar İstanbul'da basın toplantısı düzenlediler ve orada birilerinin etkisi altında oldukları belliydi. Yani birkaç yerden onay aldılar. Elbette bunlar doğru şeyler değil, güzel şeyler değil. Bunlar sürece katkı sağlayan şeyler değil. Yani bu bir yumuşama değil. Bu siyasette yeni bir başlangıç ​​değil. Anlaşılan bizim tekrar ziyaretimize dayanamamışlardı. Eğer CHP'nin başındaki arkadaş iade-i ziyaretimize tahammül edebilseydi böyle bir açıklama yapmasına gerek kalmazdı. Böyle bir açıklama karşısında ben Cumhurbaşkanı olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olarak cevap vermeyi bile yanlış bulurum. Ama ne yaparlarsa yapsınlar. Bizler Cumhur İttifakı olarak aynı duruşumuzu ve dayanışmamızı sürdüreceğiz. Şunu da söyleyeyim: Cumhur İttifakı altılı masa değildir. “Altı kişilik masada oturanlar bildiklerini okumalı.”

YENİ ANAYASA TARTIŞMASI

Erdoğan, Özel'in anayasayla ilgili açıklamalarına ilişkin şunları söyledi:“Sanki hükümet bizden ekonomiyi, yoksulluğu, kıtlığı tartışmak yerine Anayasayı tartışmamızı istiyor.” Ayrıca açıklamalarına şu şekilde yorum yaptı:

Türkiye yeni anayasayı gündemine alarak bu yeni dönemde ileriye doğru bir adım atabilir. Bu ziyaretlerin altında yatan gerçek şudur: “Ne kadar çelişkili görünse de CHP'yi böyle bir anayasa yapma başlığıyla karşılayabilir miyiz?” bu onun araştırmasıydı. Biz teklifimizi yaptık. Onlardan”NedenKonuya varan bir yaklaşım gördüm. Ancak iki gün sonra maalesef istemediğimiz bir yaklaşım ortaya çıktı ve bu da bizi üzmedi.

Türkiye artık darbe anayasasının utancından kurtulmalı. Bu, siyaset kurumunun ve Parlamentonun millete karşı asli görevidir. Hiçbir siyasi parti bu yükümlülükten kaçamaz. Hem TBMM Başkanımız Numan Kurtulmuş'un girişimleri hem de temaslarımız yeni anayasa için önlem alma zamanının geldiğini ortaya koydu. Mevcut Anayasa'da bazı değişikliklerin yapılmış olması, darbe ruhunun Anayasamızdan silindiği anlamına gelmemektedir. Üstelik 1982'den bu yana dünya değişti, Türkiye gelişti, yeni ihtiyaçlar ortaya çıktı. “Milletin ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap veren ideal anayasa, siyasetin bu millete borcudur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir