Saklama amaçlı ve saklama dışı NFT'ler: Temel farklar

NTF'leri Anlamak

Değiştirilemez tokenler veya NFT'ler, bir blok zincirindeki benzersiz nadir öğeleri temsil eden kriptografik varlıklardır.

Benzersizlik açısından, sıradan blockchain tokenleri neredeyse Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi fiziksel paraya benzer ve birbirine eşittir ve alınıp satılabilir veya takas edilebilir. BTC ve ETH'den farklı olarak,

Özel meta veriler ve benzersiz bir tanımlayıcı, her NFT'yi diğerinden ayırır. NFT'lerin benzersizliği, kripto para piyasasında kıtlık yaratarak inanılmaz talebe ve fiyatların yükselmesine neden oluyor.

NFT'ler sanal varlıkları ve gerçek dünya öğelerini, sanat eserlerini, şarkıları, video klipleri, oyun içi koleksiyonları, spor kartlarını ve hatta moda öğelerini ve gayrimenkulleri temsil eder. NFT'ler ile bu öğeler kolaylıkla tokenize edilebilir ve satın alınabilecek, alınıp satılabilecek dijital sahiplik sertifikaları oluşturulabilir. Akıllı sözleşmeler ve blockchain teknolojisinin kullanımı sayesinde, NFT'ler aracıya ihtiyaç duymadan geniş bir kitleye satılma potansiyeline sahiptir.

Bir NFT'ye sahip olun

Değiştirilemez tokenlar oluşturulabilir, satın alınabilir veya hediye edilebilir. NFT'ler genellikle dijital varlıkların sahipliğini temsil eden kripto cüzdanlarda saklanır.

NFT'lerin nadir, yeri doldurulamaz ve pahalı yapısı nedeniyle, NFT cüzdanlarının güvenli bir şekilde saklanması ve yönetilmesi giderek daha önemli hale geliyor. Bir NFT'ye sahip olmak ve oluşturmak için, yaratıcı veya alıcı olmanıza bakılmaksızın öncelikle bir dijital cüzdan edinmelisiniz.

NFT oluşturma sürecine basım adı veriliyor. Darphane, herhangi bir dijital nesnenin blok zincirinin bir parçası haline gelerek değişmez ve değiştirilemez hale geldiği basit bir prosedürü ifade eder. Süreç, içeriğin NFT pazarına dijital bir dosya olarak yüklenmesini ve değerli bir varlık olan kripto paranın basılması için bir ücret ödenmesini gerektiriyor. Daha sonra bu dijital ürün NFT olarak satılabilir, takas edilebilir veya hediye edilebilir.

NFT'ye sahip olmanın başka bir yolu da onu satın almaktır. NFT'lerin satın alınması, koleksiyoncuların blok zincirinde saklanan ve mülkiyet kanıtı olarak hizmet eden orijinal dijital nesnelere sahip olmalarına olanak tanır.

kripto para cüzdanı

Kripto para cüzdanı, NFT'ler de dahil olmak üzere dijital varlıkların güvenli bir şekilde saklandığı bir yerdir.

Kripto para cüzdanı herhangi bir blockchain sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Kripto cüzdanlarıyla kullanıcılar işlemleri imzalayabilir ve bakiyeyi yönetebilir, ayrıca blockchain hizmetlerini kullanabilir ve NFT pazarlarına erişebilir. Kripto cüzdanları sayesinde birçok NFT platformu, kullanıcıların hesap bilgilerini saklama ihtiyacını ortadan kaldırarak daha güvenli ve doğru işlem yapmalarına olanak tanıyor.

Her kripto cüzdanın iki ana bileşeni vardır: genel anahtar ve özel anahtar. Herhangi bir dijital varlığın mülkiyeti ortak bir anahtara bağlıdır. Bir kripto cüzdanının genel anahtarı, geleneksel bir hesap numarası gibi paylaşılabilen bir cüzdan tanımlayıcısı olan bir cüzdan adresi olarak kabul edilir.

Bunun aksine, bir kripto cüzdanının özel anahtarı, cüzdanı koruyan kişisel bir kimlik numarasına (PIN kodu) benzer. İşlemleri imzalamak ve verilerin şifresini çözmek için kullanılır ve her zaman çevrimdışı olarak saklanmalı ve gizli tutulmalıdır. Bir cüzdanın güvenliği, özel anahtara ne kadar erişim verildiğine bağlıdır. Özel anahtarın unutulması, kaybolması veya kripto para saklayıcıları gibi üçüncü taraflarca ele geçirilmesi durumunda cüzdandaki tüm kripto varlıkları ve NFT'ler potansiyel olarak çalınabilir.

NFT konusuna dair zaten çok fazla bilgi var ancak velayet konusu çok sık tartışılmıyor. Hiç kendinizi sorguladınız mı? Yeni bastığınız veya satın aldığınız NFT'ler üzerinde tam kontrol kimin elinde? Saklama amaçlı ve saklama dışı NFT'lerle en sık, bir cüzdan seçerken ve platformlarda alım satım yaparken veya NFT oluştururken karşılaşılır.

Koruma için NFT cüzdanı

Saklama NFT cüzdanı, özel anahtarı üçüncü bir tarafın (kripto para birimi saklayıcısı) kullanımına sunulan ve varlıkların güvende olmasını sağlamak için bu anahtarı koruyan bir cüzdan türüdür.

Emanet kripto para biriminin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Kullanıcıların NFT'lerinin gözetimi ve kontrolü konusunda ne kadar sorumluluk almak istediklerine bağlı olarak burada her iki seçenek de uygulanabilir: NFT'lerin gözetimini sürdürmek veya bunu başkasının yapmasına izin vermek.

NFT cüzdanları saklama amaçlı veya saklama dışı cüzdanlar olabilir. Bazı cüzdanlar kullanıcıların cüzdanlarına erişmesine izin verir ancak anahtarları saklamaz. Diğer cüzdanlar kullanıcılara NFT'lerine tam kontrol ve erişim sunarak özel anahtara tam erişim sağlar.

Emanet kripto cüzdanında üçüncü bir taraf, cüzdanın özel anahtarı da dahil olmak üzere kullanıcının tüm hassas verilerini ve varlıklarını saklar. Bu üçüncü taraf bir NFT pazarı, borsası veya saklama cüzdanı sağlayıcısı olabilir.

Saklama cüzdanları genellikle en sezgisel ve kurulumu kolay cüzdanlar olarak kabul edilir. Ayrıca, bu üçüncü tarafın görevi olduğundan kullanıcıların özel anahtarlarını hatırlamalarına ve korumalarına gerek yoktur. Diledikleri zaman üçüncü şahıslardan gerekli bilgileri talep ederek hesaplarını kolaylıkla kurtarabilirler.

Saklama cüzdanı kullanmanın en büyük dezavantajı özerklik eksikliği ve anonimlik kaybıdır; kullanıcılara genellikle pasaport, ehliyet, araç kullanma vb. kişisel belgeler kullanılarak doğrulanan Müşterinizi Tanıyın (KYC) gerekliliklerini karşılamaları tavsiye edilir.

Saklanmayan NFT cüzdanı

Saklanmayan bir kripto para cüzdanı, cüzdan sahibine, özel anahtarı saklayarak kripto varlıklarının güvenliği üzerinde tam kontrol sağlar.

Saklanmayan bir NFT cüzdanı, kullanıcıya fonlara ve işlemlere tam erişim sağlar. Özellikle, özel anahtar kullanıcı tarafından saklanır ve üçüncü şahısların erişimine açık değildir. Bu nedenle anımsatıcı olarak da bilinen şifrelerin kaydedilmesi ve korunması sorumluluğu tamamen cüzdan sahiplerine aittir. Bir kullanıcı şifresini kaybederse veya unutursa cüzdana erişim kalıcı olarak kullanılamayacaktır.

Saklanmayan bir cüzdanın ana avantajı, kullanıcının cüzdan üzerinde tam kontrole sahip olması ve işlem ücreti türünü seçebilmesidir: işlemin ne kadar hızlı gerçekleşmesini istediğine bağlı olarak varsayılan ücret veya daha yüksek bir ücret.

Ana dezavantaj, kullanıcıların yedekleme anımsatıcı ifadesini kaybetmesi veya unutması durumunda sonsuza kadar para kaybetme olasılığıdır. Ek olarak, saklama dışı cüzdanlar, kriptografik özelliklere aşina olmayan yeni kullanıcılar için daha az sezgisel olabilir.

Kullanıcılar, NFT'lerini depolamak için hem saklama hem de saklama dışı cüzdanları kullanabilir; yalnızca cüzdanlarının doğru NFT standardını desteklediğinden emin olmaları gerekir. Bu standartlar temel olarak Ethereum blockchain için ERC-721 ve ERC-1155 ve BSC için BEP-721 ve BEP-1155'tir. Tüm token standartları, bir NFT'nin saklama amaçlı olup olmamasına bağlıdır.

Hem 721 hem de 1155 misli olmayan token standartları NFT'leri basabilir. ERC/BEP-721 NFT standardı, takas edilebilir tokenlar oluşturmayı amaçlamaktadır. Temelde her ERC/BEP-721 tokeni benzersizdir ve tek bir varlığı temsil eder. ERC/BEP-1155, iki tür tokenin oluşturulmasını kolaylaştırdığı için ERC/BEP-721'in ötesine geçen bir standarttır: karşılanabilir ve karşılanamaz. Ek olarak bu standart, gas ücretlerini düşürdüğü için daha ucuzdur ve bu da onu NFT basmanın kolay ve erişilebilir bir yolu haline getirir.

Kullanıcılar, NFT'lerini saklama amaçlı bir cüzdanda veya saklama dışı bir cüzdanda saklamayı düşündüklerinde, öncelikle NFT token standardını kontrol etmeleri ve cüzdanınızın blockchain ve NFT token standardını desteklediğinden emin olmaları önemle tavsiye edilir.

NFT Piyasaları

Değiştirilemez tokenlar NFT ticaret platformlarında velayetli veya emanetsiz basılabilir, satılabilir veya satın alınabilir

Günümüzde kripto alanı, kitlesel ve niş platformlar, self-servis veya yalnızca davetli platformlar, oyun NFT platformları, spor veya müzik NFT pazarları ve diğerleri gibi her türlü NFT platformuyla doludur. Hepsi biraz farklı çalışır, farklı özellikler sunar ve çeşitli NFT türleri sunar. Çoğu NFT pazar yeri Ethereum blok zincirini temel alırken diğerleri Binance Smart Chain (BSC), Polkadot, Solana ve Cosmos gibi blok zincirlere aittir.

Bazı pazaryerleri depolama amaçlıdır, bazıları ise değildir. Bazı NFT türlerinin belirli platformlarda kabul edilmeyebileceğini belirtmekte fayda var; bu platformlar çoğunlukla gözetim altındadır çünkü neyin girip neyin girmeyeceğine karar verebilirler. Bu platformlar seçilmiştir ve NFT içerikleri sansürlenebilir. Aynı zamanda, saklama dışı pazarlar, sanat NFT'lerinden sanal koleksiyonlara, müzikle ilgili ve modayla ilgili NFT'lere kadar çeşitli NFT türlerine daha açıktır; bunların tümü kullanıcıların hayal gücüne bağlıdır.

Saklama pazaryerleri, kullanıcıların koşullu finansal işlemleri için profesyonel emanetçiler olarak hareket eder, emanet görevi görür ve satış için üçüncü taraf olarak hareket eder. Kullanıcılar bu pazar yerlerini kullanarak, dijital varlıkların ticareti yapılmadan önce fonlarını platformun emanetine yatırırlar. Bu, Binance NFT pazarı ve Nifty Gateway platformları için geçerlidir. Bu platformlarda diğer kullanıcılarla etkileşime aracılık eden pazaryeri aracılık eder.

Katılımsız pazaryerleri, kullanıcılar, yaratıcılar veya satıcılar arasında doğrudan özel bir bağlantı oluşturur ve KYC kontrollerine ihtiyaç duyulmadığından kullanıcı özerkliğini ve anonimliğini korur. OpenSea ve SuperRare gibi platformlar, kullanıcıların merkezi olmayan bir ağdaki diğer bağlı kullanıcılara aracılar olmadan NFT ticareti yapmalarına olanak tanır.

Joint Photographic Experts Group'un raporuna göre NFT pazarları arasındaki diğer farklılıklar, belirli bir dosya formatını destekleyip desteklemedikleri, belirli bir ses veya video formatı olup olmadığı gibi çeşitli faktörlere dayanıyor. Diğer faktörler arasında platformun erişilebilirliği (self-servis veya yalnızca davetle) ve bir NFT basımının fiyatı yer alıyor; çünkü bir NFT basmak için kullanıcıların akıllı bir sözleşme oluşturmak için genellikle gaz ücretleri yoluyla ödeme yapması gerekiyor.

Saklama amaçlı ve saklama dışı NFT'ler arasındaki temel farklılıkları bilmek, kullanıcıların NFT cüzdanlarını nasıl korumak ve yönetmek istediklerini seçmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir