Rusya, ABD'nin Karadeniz'deki İHA “provokasyonlarına” yanıt vermeye hazırlanıyor

Rusya, ABD insansız hava araçlarının Karadeniz'deki uçuşlarının çatışma riskini artırdığını açıkladı.

REKLAM

ABD, son dönemde stratejik insansız hava araçlarıyla (İHA'lar) Karadeniz'deki faaliyetlerini artırırken, Moskova'dan Amerikan keşif uçaklarının engellenmesi için güçlü tedbirlerin alınabileceği yönünde net bir uyarı geldi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan Cuma günü yapılan açıklamada, ABD'ye insansız hava araçlarının Karadeniz üzerinde uçuşlarına karşı “karşılık” hazırlama talimatı verildiği belirtildi.

ABD insansız hava araçlarının son dönemde Karadeniz üzerindeki “uçuşlarının arttığına” dikkat çeken Rusya Savunma Bakanlığı, “Rus tesislerine saldırı amacıyla Batılı ülkelerin Ukrayna'ya sağladığı hassas silahlara yönelik istihbarat ve hedefleme faaliyetleri yürüttüklerini” kaydetti. “

Açıklamada, “Bu durum, ABD ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) üye diğer ülkelerin Ukrayna'daki çatışmaya Kiev rejiminin yanında müdahil olduğunu gösteriyor” denildi.

Bakanlık açıklamasında ayrıca “bu uçuşların Rus askeri uçaklarının karıştığı kaza sayısını ve NATO ile Rusya arasında doğrudan çatışma riskini artırdığını” belirterek, bu durumdan NATO üyelerini sorumlu tuttu.

Savunma Bakanı Andrei Belousov'un “Genelkurmay'dan bu provokasyonlara karşı olası operasyonel müdahale hazırlıklarına ilişkin öneriler istediği” bildirildi.

ABD ile Rusya arasında benzer bir çatışma daha önce de yaşanmıştı.

Mart 2023'te bir Rus savaş uçağı, ABD'ye ait bir insansız hava aracına hasar vererek aracın Karadeniz'e düşmesine neden olmuştu. Olay, Soğuk Savaş sırasındaki çatışmalardan bu yana Rus ve ABD güçleri arasında yaşanan ilk hararetli çatışma olarak tanımlandı.

Böyle bir çatışmanın tekrarı, Ukrayna'da devam eden savaştan kaynaklanan gerilimleri daha da artırabilir.

Pentagon ve ABD Avrupa Komutanlığı, kazadan sonra yaptıkları açıklamada, iki Rus savaş uçağının, Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında rutin gözetleme görevi yürüten insansız hava aracına yakıt boşalttığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Amerikan insansız hava aracının Rusya sınırı yakınında uçtuğunu ve Rus yetkililer tarafından yasak ilan edilen bir alana izinsiz girdiğini söyledi.

Bu olayın ardından Rusya, 2014 yılında ilhak ettiği Kırım'a yakın bölgelerde uçuşların yasaklandığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir