Ramazan ayında yaşanabilecek sağlık sorunlarına dikkat çekti! “İftar ve sahur arasında şekersiz sakız çiğneyin”

Ağız ve diş sağlığı uzmanı Dr. Eylül Mercan Arslan, Ramazan ayında karşılaşılabilecek diş sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Dt.Arslan, Ramazan ayında diş sağlığı sorunlarının artmasının nedenlerine ve bu sorunları önleme yöntemlerine dikkat çekti.

Ramazan ayında su tüketiminin azalmasının diş sorunlarını artırabileceğini belirten Dt. Arslan, şöyle konuştu: “Tükürüğümüz ağzı yıkayarak antibakteriyel bir savunma sağlıyor. Ramazan ayında su tüketiminin azalması nedeniyle tükürüğümüzün diş tutma yeteneğinde azalma oluyor. Bu görevi yerine getirir.Bu da diş çürümesi, diş eti sorunları ve ağız kokusu gibi istenmeyen sorunlara neden olabilir.Ayrıca Ramazan ayında tatlıların da “Kahve ve çay tüketiminin artması bu sorunları tetikleyebilir” denildi.

ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİ AZALTILMALI

Dr. Arslan, Ramazan ayında diş sağlığı sorunlarını nasıl önleyebileceğimiz konusunda şu bilgileri paylaştı:

“İftar ve sahur arasında su tüketimini mümkün olduğunca artırmak çok önemli. Çay ve kahve vücuttan su atılımını artırır. Bu nedenle bu içeceklerin tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalıdır. İftar ve sahurdan sonra dişlerimizi fırçalamalı, dişlerin ara yüzeylerinde biriken yemek artıkları hem diş çürümesine hem de ağız kokusuna neden olacağından diş ipi kullanılarak temizlenmeli, ağız kuruluğunu önlemek için alkolsüz gargara kullanılmalıdır. “Dil üzerinde biriken bakteriler ağız kokusunun oluşmasında önemli rol oynadığı için mutlaka dilimizi fırçalamalıyız.”

İftardan sonra şekersiz sakız çiğnemek

İftardan sonra sakız çiğneyebileceğinizi belirten Dt.Arslan, şöyle konuştu: “Oruçlu olunan dönemde çiğneme fonksiyonlarının azalması, ağızdaki tükürük salgısının da azalmasına neden olur. “İftar ve sahur arasında şekersiz sakız çiğnemek, vücudumuzun daha fazla tükürük salgılamasına yardımcı olduğu için hem diş çürükleriyle hem de ağız kokusuyla mücadele eder” dedi.

SİGARA DİŞETİ SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLER

Sigaranın diş eti sağlığını da olumsuz etkilediğini vurgulayan Dt. Arslan, şöyle konuştu: “Sigara hem diş eti sağlığına hem de genel sağlığa oldukça zararlı bir maddedir. “Ramazan ayını fırsat olarak değerlendirip sigarayı bırakmak sağlığınıza yapacağınız en iyi yatırımlardan biri olacaktır” dedi.

SAĞLIK KONTROLÜ İHMAL EDİLMEMELİ

Sağlık kontrollerinin önemine değinen Dr. Arslan, şunları söyledi: “Ramazan ayında diş hekimine gidilmesi, bu aylarda olası bir hastalığın ortaya çıkmasını engeller. Diş eti kanaması diş eti hastalığının ilk belirtilerinden biridir. “Bu durumu fark ederseniz mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız” dedi. (DHA)Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
31 Mart seçimleri iptal edilirse 2 Haziran'da tekrarlanacak! 31 Mart seçimleri iptal edilirse 2 Haziran'da tekrarlanacak!
Türkiye'nin dava açma rekoru sahibi!Türkiye'nin dava açma rekoru sahibi!
İnce'den Özel'e: DEM'li olacağın o zaman bile belliydi!İnce'den Özel'e: DEM'li olacağın o zaman bile belliydi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir