Paris 2024 Olimpiyatları öncesinde havalimanı çalışanlarından grev tehdidi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

2024 Paris Olimpiyatları'na iki hafta kala, Charles de Gaulle ve Orly havalimanlarındaki işçiler ikramiye anlaşmazlığı nedeniyle greve gidebilir.

REKLAM

Fransa'nın başkenti Paris'te havalimanlarında çalışan işçiler, 2024 Paris Yaz Olimpiyatları'nın başlamasına iki haftadan az bir süre kala greve gitme tehdidinde bulundu.

Paris merkezli uluslararası havaalanı işletmecisi Aéroports de Paris'in (ADP) Roissy-Charles de Gaulle ve Orly havalimanlarındaki çalışanlarını temsil eden sendikalar 17 Temmuz Çarşamba günü grev kararı aldı.

Grevin nedeni personel ikramiyeleri konusundaki anlaşmazlık.

Genel Çalışma Konfederasyonu (CGT), Demokratik Çalışma Konfederasyonu (CFDT), İşgücü Gücü (FO) ve Özerk Sendikalar Birliği (UNSA) üyeleri grevlerine devam ederlerse, grev başlamadan önce çok fazla huzursuzluk yaşanabilir. Olimpiyatlar.

Paris havaalanı işçileri neden greve gidiyor?

Sendikalar, ADP çalışanlarının Olimpiyat ikramiyesi alamamasından memnun değil.

Bu karar özellikle çalışanlar tarafından eleştirildi ve “genel müdürün çalışanların yalnızca bir kısmına tek taraflı ikramiye ödeme kararı” örnek gösterildi.

Roissy-Charles de Gaulle ve Orly havalimanları, 26 Temmuz'da yapılması planlanan açılış töreniyle başlayacak Olimpiyatlar için Fransa'ya gelen turistlerin ana kapısı olacak.

Fransız Le Monde gazetesi, Olimpiyatlar boyunca havalimanlarından 350 bin kişinin geçeceğini tahmin ediyor.

Açılış töreni öncesinde 18 Temmuz'dan itibaren sadece sporseverler değil binlerce sporcu da ülkeye giriş yapacak.

İkramiye isteyen yalnızca havaalanı çalışanları değil

Kamu sektörü çalışanlarını temsil eden sendikalar, 11 Ağustos'a kadar sürecek etkinlikte çalışmak zorunda kalacakları için ücretlerinin artırılması çağrısında bulundu.

Polis, hava trafik kontrolörleri, çöp toplayıcıları, merkezi hükümet çalışanları ve tren makinistleri de zam talebinde bulundu.

Grev duyurusu, sol görüşlü Yeni Halk Cephesi'nin (NFP) Başkan Emmanuel Macron'un çağrısıyla yapılan erken seçimlerin ikinci turunda beklenmedik bir şekilde en fazla sandalyeyi kazanmasından bir gün sonra geldi.

NFP, seçim vaatlerinde asgari ücretin ve kamu sektörü çalışanlarının maaşlarının artırılması yönünde çağrıda bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir