Londra'nın iş dünyası liderleri hava kirliliğine karşı savaş ilan etti

Girişimci şirketlerin uygulamaya koyduğu iki yeni teknoloji vatandaşları hava kirliliğinden koruyacak

REKLAM

Londra'nın girişimci firmaları tarafından hayata geçirilen iki yeni teknoloji, vatandaşları hava kirliliğinden koruyacak. Airlabs adlı girişimci firmanın Clean Air Bench adlı ürünü, üzerinde oturan insanların üzerine temiz hava parçacıkları püskürtüyor.
Özel bir filtreleme sistemi ile donatılmış tezgah, beş adet hava temizleme ünitesiyle donatılmıştır.

Airlabs CEO'su Sophie Power, bankanın etrafındaki karbondioksitin %95'inin temizlendiğini söyledi.

“Son araştırmalar, dizel yakıt tüketimini %50'den fazla azaltsak bile, ki bu Londra'da yalnızca %10'dur, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) nitrojen dioksit yönergeleriyle bağlantılı sıcak noktaların yine de kalacağını gösterdi. Bu teknoloji, yollar, okullar, hastaneler ve ilçeler gibi sıcak noktalarda maruziyeti azaltmak için harika bir araç olabilir. “Bu bölgeler insanların en kirli havayı soluduğu yerlerdir.”

Londra'da yenilikçi bir proje daha hayata geçirildi. Parisli startup Plume Labs tarafından geliştirilen Flow, taşınabilir boyutu sayesinde mevcut hava kirliliği oranını akıllı telefonunuza aktarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre 2012 yılında yaklaşık 12,6 milyon kişi sağlıksız bir ortamda yaşama veya çalışma nedeniyle hayatını kaybetti. Bu oran, toplam küresel ölümlerin yaklaşık dörtte biri kadardır.

Londra Belediye Başkanı Sadik Khan, soğuk ve rüzgarsız havanın güneydoğu İngiltere'de emisyonların artmasına neden olması nedeniyle ilk kez geçen ay çok yüksek hava kirliliği uyarısı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir