İYİ Parti lobileri bu açıklamayla çalkalanıyor! Akşener'in çevresinden telefon görüşmesi: “Cihan Ağa” formülü rafa kaldırıldı

Son seçimlerde umduğunu elde edemeyen İYİ Parti, 27 Nisan'da seçimle olağanüstü kongreye gidecek. Akşener aday olmayacağını açıkladı ancak Akşener'in görevinden ayrılmasının partinin sonunu getireceğini düşünen İYİ partililer, “Cihan kardeş” formülünü savunmaya devam ediyor. Akşener'in cumhurbaşkanı adaylarından Müsavat Dervişoğlu'nu desteklediği uzun süredir iddia ediliyordu. Hatta kulislerde çıkan son söylentilere göre delegeler Müsavat Dervişoğlu'na destek çağrısı bile yapmıştı.

AYRIŞTIRILMA KORKUSU BAŞLADI: AKŞENER GİTMEMELİ

Başkan Akşener'in aday olmadığı kurultayda yarışın Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu ve Başkan Yardımcısı Tolga Akalın arasında olması gerekiyor. Aynı zamanda parti içinde “Akşener ayrılmamalıydı” diyen geniş bir grup da var ve bu grup hangi aday seçilirse seçilsin Türkiye'de bir dağılma ve dağılma sürecini engelleyemeyeceği endişesini dile getiriyor. Parti.

İYİ Parti kongresine günler kala cumhurbaşkanı adayları delege ve milletvekillerinin desteğini kazanmak için yoğun çaba harcıyor. Akşener'in konferans takvimini sıkı tutması nedeniyle adayların delegelere ulaşma süreleri oldukça kısıtlı. Hatta takvimin sıkışık olması nedeniyle başkanlığa aday olmak isteyen bazı kişilerin adaylıktan vazgeçtiği ve niyetini olağan kurultaya bırakmak zorunda kaldığı söyleniyor.

İYİ Parti tüzüğüne göre cumhurbaşkanı adayı olabilmek için delegelerin yüzde 5'inin imzasıyla aday gösterilmesi gerekiyor. Dervişoğlu, Akalın ve Aydın'ın bu imzaları bulmayı başaracağı ve üçlü bir yarışın gerçekleşeceği belirtilse de kimin kazanacağı belli değil.

AKŞENER SONRASI SENARYOLAR DEĞERLİ

Parti lobilerinde Akşener'den sonra daha kötümser senaryoların konuşulduğu konuşuluyor. Hangi aday seçilirse seçilsin partiden kopma ihtimali yüksek görünüyor ve bazı milletvekillerinin partiden ayrılmasının sürpriz olmayacağı söyleniyor.

Kongrenin zamanlamasına yönelik eleştirilerin hakim olduğu partide, seçim yenilgisinin yarattığı duygusal çöküntü nedeniyle olumlu sonuç alınmayacağı ve yeni liderin partiyi yeniden birleştirmesinin kolay olmayacağı kanaati hakim. kimin seçildiğine bakılmaksızın.

“CİHAN ABİ” FORMÜLÜ KABUL ETMEDİ

Akşener'in başkanlıktan ayrılmasının yanlış olduğunu düşünen gruplar, cumhurbaşkanına dönüş formüllerini tartışıyor.

Bu aşamadan sonra Akşener'in olağanüstü kurultaya tekrar aday olması beklenmiyor. Ancak “Akşener yoksa parti yoktur” diyen bir grup partili, partiyi olağan kongreye taşıyacak güvenilir ve “akıllı” ismin, ara formül olarak cumhurbaşkanı ismi olması gerektiğini savunuyor. o . Bir “mola”dan sonra geri dönüyorum.

Akşener dönmese bile olağan kongre sürecine daha sağlıklı bir zemin oluşturmak için bu formülün tartışılacağı söyleniyor.

Bu konuda ismi öne çıkan kişi ise Akşener'in Doğru Yol Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi'nde siyasette birlikte çalıştığı İstanbul Milletvekili Cihan Paçacı'dır. Delegeden böyle bir talep gelse Paçacı'nın olumsuz tepki vermeyeceği söyleniyor ancak bu konuda özel bir çaba göstermedi.

cihanabi
Cihan Paçacı

Her üç adayın da bu formüle karşı olduğunu vurgulayan parti kaynakları, parti içinde yeterince destek olmayışı nedeniyle bu formülün sadece tartışma konusu olarak kaldığını belirtiyor.

AKŞENER'E YAKIN İSİMLERDEN TELEFONLA 'DERVİŞOĞLU' ŞİKAYETİ

Adayların seçilme olasılıkları ve parti içindeki destekleri konusunda parti içinde farklı yorumlar yapılıyor. Parti lobilerinde hemen herkes Akşener'in Müsavat Dervişoğlu'nu desteklediğini söylüyor. Hatta Akşener'e yakın kişilerin delegeleri arayıp Dervişoğlu'na destek istedikleri bile söyleniyor.

gdjglkdfjlgd

Dervişoğlu'nun adaylığını açıkladığı basın toplantısında Akşener'e en yakın bazı parti liderleri ve milletvekillerinin de hazır bulunması bunun en önemli göstergesi sayılıyor. Dervişoğlu da basın toplantısında gazetecilerin sorusuna yanıt vererek memnuniyetini dile getirerek, “Akşener'in kalbi benim yanımda olsaydı, gurur ve onur duyardım.”

Dervişoğlu'nu destekleyenler, basın toplantısındaki mesajlarının ve Akşener'in desteğinin delegelere yansımasının iyi olacağını düşünüyor. Akşener'in yeniden olağan kongreye aday olması halinde Dervişoğlu ile daha sorunsuz bir geçiş süreci yaşanabileceği düşünülüyor.

Ancak kendisi, bunun parti içindeki bir grup delege üzerinde “baskı yapmak” olarak algılanacağı için bunun geri tepeceğini savunuyor. Akşener'in yakın çevresinden Dervişoğlu'na yönelik baskının, değişim isteyen delegelerin tepkisine yol açacağına dikkat çekildi.

'KORAY AYDIN, ORGANİZASYONLAR ÜZERİNDE HALA ETKİLİ'

Partinin bazı kesimleri Koray Aydın'ın örgütün eski başkanı ve deneyimli bir siyasetçi olması nedeniyle daha avantajlı olduğunu düşünüyor.

jkafsdf

Akşener, Aydın'ı örgütten uzaklaştırmış, önce siyasi işler başkanlığı, başkan yardımcılığı, ardından da grup başkanlığı pozisyonuna getirmişti.

Ancak partideki bazı üst düzey isimler, parti teşkilatını Aydın'ın kurduğunu ve örgütte halen etkili olduğunu belirterek, aralarında Ankara ve İzmir'in de bulunduğu yüksek delege sayısına sahip bazı il delegelerinin Aydın'a destek vereceğini savunuyor.

“GENÇLER AKALIN'A DESTEK”

Aydın ve Dervişoğlu gibi idealist kökenli bir isim olan Tolga Akalın, iki rakibine göre daha genç bir aday.

AA-20240408-34218848-34218843-IYI_PARTI_GENEL_BASKAN_YARDIMCISI_AKALIN_GENEL_BASKANLIGA_ADAYLIGINA_ILISKIN_KONUSTU

Bazı partiler, CHP'nin gençleşmesinin yerel seçimlerde partiyi birinci sıraya taşıdığını belirtiyor ve partinin genç tabanının ve delegelerinin Akalın'ı destekleme ihtimalinin yüksek olduğuna inanıyor.

İLK TURDA BİTMEYECEĞİ KONUŞULDU

Parti lobilerinde hakim görüş, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda hiçbir adayın yeterli oy çoğunluğunu sağlayamayacağı ve ikinci tura çıkamayacağı yönünde.

Koray Aydın ve Dervişoğlu'nun ikinci tura çıkma ihtimali çok yüksek, böyle bir durumda Tolga Akalın'ın tavrının sonucu belirleyeceği söyleniyor.

Parti lobilerinde böyle bir durumda Akalın'ın Dervişoğlu'nu destekleme ihtimali yüksek olup, bu durumun Dervişoğlu'nun seçilme şansını artıracağı yorumlanıyor.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
En katı sigara yasağı uygulandı!  O grup sigara alamayacakEn katı sigara yasağı uygulandı! O grup sigara alamayacak
«Bunu gören şaşırır!  Robot diyorlar, Türkiye'de 200 kişide var.«Bunu gören şaşırır! Robot diyorlar, Türkiye'de 200 kişide var.
Aracından çıkanları görünce polisi arayarak durumu bildirdi.Aracından çıkanları görünce polisi arayarak durumu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir