İsrailliler sokaklarda hükümetten ateşkes anlaşmasını imzalamasını istiyor

İsrailli ve Filistinlilerin bir araya geldiği sivil toplum kuruluşu “Birlikte Duruyoruz” çağrısıyla yaklaşık 1500 kişilik grup, Tel Aviv'in merkezindeki Habima Meydanı'nda toplandı.

Göstericiler, “Refah'takiler de İsrail'dekiler de çocuk”, “Çocukları öldürmek yeter”, “Anlaşma artık”, “Tutukluları evlerine getirin”, “Şimdi”, “Barış ancak güvenlikle olur” sloganları attı. “Yarım yıllık cehennem artık son bulsun” yazılı pankart, poster ve pankart taşıdılar.

Filistin asıllı İsrail Milletvekili Ahmed Tiybi, sahnede yaptığı konuşmada, Başbakan Binyamin Netanyahu'yu koltuğunu kaybetme korkusuyla ateşkesi kabul etmemekle suçladı.

Tutuklu yakınları yolu kapattı

Gazze Şeridi'ndeki İsrailli tutukluların yakınları ve destekçileri, akşam saatlerinde Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı binasının önündeki Menachem Begin Caddesi'nde toplandı.

Yüzlerce kişiden oluşan İsrailli grup, “Katiller”, “Esirlere hiçbir bedel fazla değildir”, “Yeter artık”, “Refeh'e saldırı = esirleri öldürün” yazılı pankartların yanı sıra İsrailli tutukluların resimlerini, pankartlarını ve pankartlarını taşıdı. Gazze Şeridi'nde.

İsrailliler, “Hepsini getirin”, “Anlaşma artık”, “Anlaşma masada, imzalayın” gibi sloganlar attı.

İsrail polisi Menachem Begin Caddesi'ni trafiğe kapattı. İsrailli tutukluların yakınları, Begin Caddesi'nden Kaplan Caddesi'ne doğru yürürken polisin engellemeleriyle karşılaştı. İsrail polisi ile protestocular arasında çatışma çıktı. Protestocular Kaplan Caddesi'ni kısa süreliğine tek yönlü trafiğe kapatarak uzun araç kuyruklarının oluşmasına neden oldu.

İsrailliler sokaklarda hükümetten ateşkes anlaşmasını imzalamasını istiyor

İsrailliler Savunma Bakanlığı binası çevresinde yürüdü.

Protestocu Ron Hantman, Gazze Şeridi'ndeki yaklaşık 130 mahkumun geri getirilmesi için katıldığını belirterek, İsrail'in Kahire'de anlaşma varken Refah'a saldırmasının “bir güç hamlesinden ziyade bir güç hamlesi” olduğunu söyledi.

İsrail'in Gazze'deki esirleri geri getirmek için elinden geleni yapması gerektiğini savunan Hantman, ordunun Gazze'deki kalış süresinin giderek uzayacağını ve bunun kendileri açısından bir kayıp olacağını söyledi.

Öte yandan İsrailli mahkumların yakınları Batı Kudüs'teki İsrail Yüksek Mahkemesi'nden Parlamento binasına yürüdü.

Protestocular, Gazze Şeridi'nde devam eden çatışmalarda ölen ve henüz gömülmemiş kişilerin yakınlarını temsilen boş bir tabut taşıdı.

İsrailliler sokaklarda hükümetten ateşkes anlaşmasını imzalamasını istiyor

Serbest bırakılmaları için çağrıda bulunan pankartlar taşıyan protestocular, “Hepsi hayata dönene, iyileşene veya İsrail mezarlarına gömülene kadar barışa sahip olamayacağız” sloganını attı.

İsrail polisinin zaman zaman protestoculara müdahale etmesi üzerine çatışmalar çıktı. Polis iki kişiyi gözaltına aldı.

Hamas ateşkes teklifini onayladı

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamaları yönünde bilgi verdi.

Hamas'ın Katar ve Mısır'ın öne sürdüğü “ateşkes önerilerini” onayladığını açıklamasının ardından İsrail savaş kabinesi Refah'a yönelik saldırıları sürdürme kararı aldı.

İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınır kapısı Refah'ın Filistinli kısmının kontrolünü ele geçirdi.

İsrail ordusunun işgal ettiği bölge, Gazze'ye insani yardım girişinde ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin yurt dışına seyahat etmek için kullandıkları tek geçiş noktası olan Mısır sınırındaki Refah sınırını da içeriyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 15.000'i çocuk, 10.000'i kadın olmak üzere 35.000'e yakın Filistinli öldürüldü, en az 78.000 Filistinli de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir