İsrail ordusu işgalini Refah'ın kuzeybatısında genişletiyor

İsrail ordusu Mevasi bölgesine uzun saatler boyunca topçu ateşiyle saldırdı. Bölgede yaşayan yerinden edilmiş Filistinliler arasında ölümler ve yaralanmalar yaşandı.

Saldırılar devam ederken İsrail askeri araçları Şakuş bölgesi ve güney Bölge Parkı'nda ilerlemeye devam etti. Bölgedeki Filistinliler askeri araçları görünce çadırlarını bırakıp Han Yunus'a doğru koşmaya başladı.

Han Yunus ve Refah şehirlerine kadar uzanan El Mavasi bölgesi, İsrail ordusunun daha önce göç etmek zorunda bıraktığı Filistinlilerin ayrılmasını istediği “güvenli bölgeler” arasında yer alıyordu.

Refah'ın batısında yer alan ve yerleşim yeri olmayan El-Mevasi çoğunlukla açık arazilere sahiptir.

Altyapı, kanalizasyon, elektrik hatları, iletişim ağları ve internetin bulunmadığı bölgede yerinden edilen Filistinliler çok zor şartlarda yaşamaya çalışıyor. Evlerini terk ederek bu bölgeye sığınan insanlar su, gıda, temizlik ve sağlık hizmetlerinden büyük mahrumiyetler yaşıyor.

İsrail'in Gazze'deki katliamında son durum

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in 265 gün boyunca Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin farklı yerlerinde 3 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 47 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 52 kişinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 765'e, yaralı sayısının ise 86 bin 429'a çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemesi nedeniyle sağlık ekipleri ve sivillere ulaşılamadığı belirtildi.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Filistin Kızılayı: Gazze'de 18 ambulansımız yakıt sıkıntısı nedeniyle hizmet dışı kaldı

Filistin Kızılayı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Refah sınır kapısını 52 gün boyunca kapalı tuttuğu, Kerm Abu Salim sınır kapısından giren akaryakıtın Filistinlilerin yardım ve tıbbi ihtiyaçlarını karşılamadığı belirtildi. nüfus. Gazze Şeridi.

UNRWA'nın Kızılay ambulans filosuna günlük olarak yakıtın yüzde 6'sını sevk ettiği ancak yaklaşık 8 gündür bu miktarın teslim alınmadığı kaydedildi.

Kızılay, bu nedenle Gazze'nin ambulans filosunun yüzde 36'sına denk gelen 18 aracın çalışmadığının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir