İsrail başka bir ülkeye saldırmaya karar verdi – Son Dakika Dünya Haberleri

İsrail ordusu, Hizbullah'la gerilim devam ederken Lübnan'a olası bir saldırı için “operasyon planını” onayladığını duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Kuzey Komutanı Tümgeneral Ori Gordin ile operasyon dairesi başkanı Tümgeneral Oded Basyuk'un olası bir operasyon planına onay verdiği bildirildi. Lübnan'a saldırı.

Açıklamada ayrıca Gordin ve Basyuk'un durum değerlendirmesi sonucunda sahadaki birliklerin hazırlıklarının artırılarak sürdürülmesine karar verildiği belirtildi.

MAVİ HATTA GERİLİM

İsrail-Lübnan sınırında “Mavi Hat” olarak adlandırılan bölgede son haftalarda gerginlikler arttı.

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, “Lübnan'daki Hizbullah'ın 7 Ekim'den bu yana İsrail'e 5.000'den fazla roket, tanksavar mermisi ve İHA ateşlediğini” bildirdi.

Hagari, “Hizbullah'ın artan saldırıları bizi daha geniş bir gerilimin eşiğine getiriyor. Bu, Lübnan ve bölge için yıkıcı sonuçlar doğurabilecek bir gerilim” dedi. Şu ifadeleri kullandı:

7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullah'ıyla savaşıyor. Çatışmalarda 341 Hizbullah üyesi, 63 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad üyesi, 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin öldüğü bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir