İBB-Bayraktar tartışması: Evren Barış Yavuz tutuklandı

Haluk Bayraktar ve Selçuk Bayraktar'ın fotoğrafını “jet yakıtı satıyorlar” mesajıyla paylaşan siyasi iletişimci Evren Barış Yavuz tutuklandı. Yavuz, “Alevilerin neden PKK'sı olmalı” yazısının kendisine ait olmadığını söyledi.

REKLAM

Hükümete İsrail ile ticareti durdurma çağrılarının arttığı bir dönemde Haluk Bayraktar ve Selçuk Bayraktar'ın fotoğrafını “jet yakıtı satıyorlardı” mesajıyla paylaşan siyasi iletişimci Evren Barış Yavuz, ceza hakimi sulh ceza hakimi tarafından tutuklandı. Cumartesi sabahı tutuklandıktan sonra görev başında.

Haluk Bayraktar'ın Platform'daki açıklamasıyla gündeme gelen Evren Barış Yavuz

Hakim, delilleri tahrifat şüphesi ve kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunduğu ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle Yavuz'un tutuklanmasına karar verdi.

Evren Barış Yavuz'a yöneltilen suçlamalar neler?

Baykar genel müdürü Haluk Bayraktar, Yavuz'un daha önce “Alevilerin Neden PKK'sı Olmalı” başlıklı bir yazı yazdığını ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ekibinde yer aldığını söyledi.

Haluk Bayraktar, Yavuz'un paylaşımının ekran görüntüsünden alıntı yaparak, “Yalan dışında söyleyeceğiniz bir şey varsa cesaretle yüzünüze söyleyin, biz size cevap verelim.” dedi.

Bu paylaşımların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bayraktar'ın açıklamaları “yalan” ve “iftira” olarak nitelendirilerek, Haluk Bayraktar hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Evren Barış Yavuz neyle suçlanıyor?

Yavuz'un savcılıktaki ifadesinin ardından “kamuoyuna yanıltıcı bilgi vermek” ve “terör örgütü yararına propaganda yapmak” suçlamalarıyla tutuklanması istendi.

Yavuz ve yazıyı yayınlayanlar hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “suç işlemeye tahrik” suçlamalarıyla soruşturma yürütülüyor.

Anadolu Ajansı, Yavuz'un ayrıca “terör örgütü propagandası yapmak, hakaret etmek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek veya aşağılamak” gibi suçlardan da bulunduğunu belirtti.

Evren Barış, Yavuz'a yöneltilen suçlamalar hakkında ne diyor?

Evren Barış Yavuz, İBB ile hiçbir bağlantısının olmadığını ve yazıyı yazan kişinin kendisi olmadığını iddia ediyor.

Söz konusu yazı kullanıma açık değildir ancak yazı içeriğine internet arşivinden ulaşılabilir. Yazının başında Evren Barış Yavuz'un ismi geçiyor ancak Yavuz bu durumu şu şekilde açıklıyor:

“Bana atfedilen yazı, 11 yıl önce işlettiğim bir sitede başkası tarafından yazılmış bir yazı. Artık arşiv çöplüğüne dönüşen ve 'İslam' ismiyle karşımıza çıkan bu içerikten yola çıkarak beni terörist ilan etmeleri şok ediciydi. Yazarların isimleri silindiğinde yöneticiler.”

“Bunun benimle ilgili olmadığını biliyorum.” Yavuz, “Seçim yenilgisinin ardından ülkenin her köşesinde büyük bir ders alan iktidar tarafından Sayın Ekrem İmamoğlu'na saldırmak için bahane olarak kullanıldığımı da biliyorum.” dedi.

Evren Barış Yavuz da özellikle Bayraktar ailesini ya da Baykar Holding'i hedef alma niyetinde olmadığını belirterek, “Kırılmalarını, küsmelerini doğal buluyorum. Burada sadece talihsiz bir görsel tercih var. Başka da bir şey yok. niyet veya art niyet.” dedi.

Evren Barış Yavuz açıklamasında ne dedi?

10Haber sitesinin haberine göre Yavuz, yaptığı açıklamada söz konusu yazıyı Ali Tektaş'ın yazdığını iddia etti:

“Yazı şahsım tarafından yazılmış bir yazı değildir. Bu yazı www.evrenbarisyavuz.com kişisel sitemde veya @evrinbarisyavuz isimli Twitter hesabımda hiç paylaşılmamıştır. Yanılmıyorsam söz konusu yazı şu tarihte yayınlanmıştır: 2013 yılında www.fravizyon.org sitesinde Ali Tektaş adıyla “Sivaslı olarak tanıdığım ve o dönemde İstanbul Üniversitesi öğrencisiyken hatırladığım bir kişinin yazdığı bir yazıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir