Greenpeace Bitcoin madencilerine Wall Street'i işaret ediyor

Greenpeace ABD'nin yeni bir raporuna göre, büyük Wall Street finans kuruluşları, emisyonlara neden olan Bitcoin madencilik endüstrisini finanse etmekten sorumlu tutulmalı.

Çevre odaklı sivil toplum kuruluşu (STK) tarafından hazırlanan “Bitcoin Kirliliğinin Finansmanı: Büyük Finans Yeni Bir İklim Tehdidini Nasıl Teşvik Ediyor” başlıklı raporlar, Greenpeace'in Bitcoin (BTC) madencilik sektörüne ilişkin önceki raporlarından farklılık gösteriyor.

Raporun kahramanları BTC madencileri değil, Wall Street ve bankacılık sektörü.

Greenpeace, büyük finansın ekonomik teşvikler yaratarak Bitcoin madenciliğini desteklediğini, böylece sektörün oluşturduğu ekolojik tehdidi sürdürdüğünü savunuyor.

Raporda Trinity Capital, Stone Ridge Holdings, BlackRock, Vanguard ve MassMutual, Bitcoin madencilik şirketlerinin neden olduğu karbon kirliliğinin ilk beş fon sağlayıcısı olarak gösteriliyor.

Rapora göre, bu şirketler 2022 yılında 1,7 milyon tondan fazla karbondioksit (CO2) salacak; bu da bir yıl boyunca elektrik kullanan 335.000'den fazla Amerikan evinin emisyonuna eşdeğer.

Greenpeace, Bitcoin madenciliğinin, şirketlerin tesis inşa etmek ve bilgisayar ekipmanı satın almak için önemli miktarda sermayeye erişmeye ihtiyaç duyduğu büyük bir iş sektörü haline geldiğini belirtti.

Madenciler bankaların ve varlık yöneticilerinin desteğine güveniyor ve Wall Street ile bankacılık sektörü ganimetten pay alma çağrısına yanıt veriyor.

Raporda BlackRock gibi şirketlerin madencilik sektörünün desteklenmesinden sorumlu olması gerektiği belirtiliyor:

“Bankaların ve varlık yöneticilerinin, şu anda Bitcoin'in yarattığı iklim riskleri hakkında hayati bilgilere sahip olmayan hissedarlarına ve müşterilerine riskleri açıklama yükümlülüğü var.”

Greenpeace, geleneksel finans firmalarının yatırımlarının karbon yoğun Bitcoin madenciliği operasyonlarına nasıl olanak sağladığını incelemedeki başarısızlığı eleştiriyor.

Greenpeace ayrıca kripto para madenciliği endüstrisinin açıklama ve şeffaflıktan yoksun olduğunu, bunun da “Bitcoin madencilik şirketlerinin hesap verebilirlikten kaçınmasına olanak tanıdığını ve Bitcoin'in iklim sorununun kapsamını gizlediğini” iddia ediyor.

Bu “elektrik ve emisyonlara ilişkin güvenilir raporlama eksikliği” yatırımcıların, paydaşların ve düzenleyicilerin yeşil politikalar izlemek istiyorlarsa bilinçli kararlar vermelerini zorlaştırıyor.

STK, Bitcoin madenciliği yapan finans şirketlerinin, Bitcoin madencilik şirketlerine yaptıkları yatırımlar ve sağladıkları hizmetlerle ilgili emisyonları raporlamaları gerektiğine inanıyor.

Greenpeace, Wall Street'in iklim değişikliğini finanse ettiğini söyledi

Greenpeace, bankaların gündemlerinde ekolojik ve sürdürülebilirlik hedefleri varken kripto madenciliği sektörüne yatırım yapmasının veya bu sektörü finanse etmesinin ikiyüzlülük olduğuna inanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Teksas, Bitcoin madencileri için küresel bir merkez haline geldi ve madencilik yasağının ardından Çin'den ayrılan önemli sayıda madenciyi bünyesine kattı.

Greenpeace, Wall Street şirketlerini, çok sayıda BTC madencilik tesisinin inşasına yol açan bu yeni altına hücumu finanse etmekle suçluyor. Raporda Rockdale yakınlarındaki Riot Platforms tesisinin durumu vurgulandı. Greenpeace 2022 tahminlerine göre madencilik tesisi en yüksek karbon emisyonunu üretti.

Riot yapısının ana finansörleri Vanguard, BlackRock, Morgan Stanley ve State Street'ti.

Greenpeace, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi'nden (CBECI) elde edilen verilere atıfta bulunarak, Riot'un tesisinin tek başına 526.000 ton CO2'den sorumlu olduğunu, bunun da yılda 100.000 ABD evinin yaydığı karbona eşdeğer olduğunu söyledi.

Greenpeace, sürdürülebilir yatırımın sözde lideri BlackRock'un paradoksunu vurguladı.

STK, BlackRock'un küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlandırma çabaları doğrultusunda 2050 yılına kadar net sıfır emisyonu destekleme taahhüdünü içeren Net Sıfır Varlık Yöneticileri girişiminin imzacısı olduğunu vurguladı.

Ancak Greenpeace araştırmasına dahil olan 540 finans kurumu arasında BlackRock, Bitcoin madenciliğine yaptığı yatırımlardan kaynaklanan karbon emisyonlarında üçüncü sırada yer alıyor.

Greenpeace ayrıca halka açık M&T Bank ve MassMutual gibi kripto para birimlerini destekleme konusunda kötü bir üne sahip şirketlerin 2022'de madencilere kredi sunacağını söyledi.

MassMutual, BTC madencisi Core Scientific'e 100 milyon dolar borç vererek 250.000 tondan fazla CO2'yi finanse etti. M&T, 31.800 ton CO2 üreten Terawulf tesislerinin inşası için 174 milyon dolar kredi verdi.

Greenpeace ABD'den kıdemli araştırmacı Johanna Fornberg, “BlackRock, Vanguard ve MassMutual gibi önde gelen finansörler bu karbon kabusunu mümkün kılıyor ve bunun iklim hedeflerine nasıl uyduğunu açıklamaktan veya sorumlu tutulmaktan kaçınıyor” dedi.

Bitcoin Madencileri 'Yeşil Yıkama'yla Suçlanıyor

Greenpeace, Bitcoin endüstrisini, Bitcoin'in çevresel ve sosyal faydalarının yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırdığını ve enerji şebekesine yardımcı olduğunu iddia ederek “Bitcoin'in çevresel etkisi hakkında yanlış ve yeşil aklama iddialarında bulunmakla” suçladı.

Rapor, Bitcoin endüstrisi stratejisini “tütün ve fosil yakıt endüstrisinin taktik kitabına” benzetiyor. STK, Bitcoin madenciliği liderlerini, endüstri temsilcileri tarafından “yeşil bir imaj çizmek amacıyla” yazılan “yırtıcı bilimsel dergilerde yanıltıcı çalışmalar” yayınlamakla suçladı.

Greenpeace, bu makalelerin çoğunun “açık çıkar çatışmaları olan, genellikle Bitcoin madencilik şirketleri veya ticaret birlikleri için çalışan kişiler tarafından yazıldığını” ve yetersiz hakem değerlendirme süreçleriyle bilinen dergilere sunulduğunu iddia ediyor. Yayınlandıktan sonra endüstri bu makaleleri halka sıkı bir bilim olarak satıyor.

Makaleler, enerji yoğun Bitcoin madenciliğinin, yenilenebilir enerji satın alımını teşvik ederek ve elektrik şebekelerine istikrar sağlayarak çevre için iyi olduğunu iddia ediyor. Ancak Greenpeace bu fikirlerin “spekülatif, tartışmalı veya yanlış” olduğunu düşünüyor.

Greenpeace ayrıca bazı Bitcoin madencilerinin “yenilenebilir enerji kredileri (REC'ler) satın alarak ve REC'lere ve karbon denkleştirmelerine dayalı 'piyasa bazlı' emisyonları raporlayarak” karbon ayak izlerini yapay olarak azalttıklarını iddia ediyor.

Bunu yaparak daha fazla yenilenebilir enerji kullandıklarını ve daha düşük karbon emisyonu gösterdiklerini iddia ediyorlar.

Birçok şirket REC'i kullanıyor; ancak Greenpeace, bu piyasaya dayalı araçların “çok az düzenlemeye tabi olmadığını ve genellikle karbon emisyonlarını azaltmak veya yenilenebilir enerjinin gelişimini teşvik etmek için çok az şey yaptığını veya hiçbir şey yapmadığını” savunuyor.

“BTC madencileri vergilendirilmeli”

Greenpeace, Bitcoin madencilerinin “muazzam enerji iştahını ortadan kaldırmak” için düzenleme ve vergilendirmenin kullanılması gerektiğine inanıyor. ABD'nin “madencilerin faaliyetlerinin çevresel, sosyal ve ekonomik maliyetlerini ödemesini sağlayacak politikalara” ihtiyacı olduğunu söylüyor.

STK, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Dijital Varlık Madenciliği Enerjisi (DAME) vergisinde yer alan vergi girişimlerine katılıyor. Greenpeace, verginin “madencileri faaliyetlerini temizlemeye teşvik edebileceğini” söyledi.

Biden'ın kripto para endüstrisine yönelik vergi teklifi, Amerikan kripto para madenciliği endüstrisini öldürmeye yönelik açık bir girişimdir. SAB 121'in yürürlükten kaldırılması yönündeki iki partili oylamanın arkasındaki senatörlerden biri olan Senatör Cynthia Lummis, D-X:

Kaynak: Cinzia Lummis

ABD seçimlerine sadece beş ay kala, kripto para birimi düzenlemesi siyasi kampanyalarda sıcak bir konu haline geldi.

Eski Başkan Donald Trump, kendisini kripto yanlısı bir aday olarak konumlandırıyor ve BTC madencilerini “ABD yapımı” Bitcoin üretme girişimlerinde destekliyor. Öte yandan Biden'ın kripto para karşıtı duruşu bazı kararsız eyaletlerde oylarına mal olabilir ve bu da başkanın kripto para birimlerine karşı güçlü duruşunu yeniden gözden geçirmesine neden olabilir.

Greenpeace, vergiye ek olarak Bitcoin madenciliğini ABD'de tutmanın başka bir yolunu da teklif etti. Tartışmalı Kodu Değiştir kampanyasının ardından, Bitcoin'in fikir birliği protokolünü Ethereum'un yaptığı gibi iş kanıtı yerine hisse kanıtı (PoS) olarak değiştirmesini savundu.

Bitcoin topluluğu ve geliştiricileri, temsil ettiği merkezi olmayan para biçimini yok edeceğini ve böylece Bitcoin'in “sağlam para” olarak kalmasını önleyeceğini söyleyerek bu seçeneğe şiddetle karşı çıkıyor.

Bitcoin'i bir PoS algoritmasıyla çatallama girişimleri oldu, ancak fiyat tablosunun gösterdiği gibi topluluk bunu desteklemedi.

BitcoinPos'un (BPS) tüm zamanların fiyat geçmişi. Kaynak CoinMarketCap

Greenpeace'in Bitcoin madencilerinin kamuoyunu etkilemek için aldatıcı taktikler kullandığı iddiası, kripto para birimi topluluğunda çatışmayı ateşleyebilir.

Bu sürtüşme, Kodu Değiştir kampanyasının doğrudan Ripple'ın kurucu ortağı tarafından finanse edildiği göz önüne alındığında, Bitcoin topluluğunun tek taraflı bakış açısı ve potansiyel çıkar çatışması nedeniyle eleştirdiği Greenpeace'in son raporu “Güç için Madencilik”e verilen tepkiyi yansıtıyor. Chris Larsen. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir