Göcek nerede? Göcek'e nasıl gidilir? Göcek hakkında bilinmesi gerekenler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Masmavi denizi, tertemiz doğası, eşsiz mavi turları ve marinalarıyla öne çıkan Göcek; Muğla iline dahildir. Fethiye ile Dalyan arasında yer alan Göcek, Fethiye'nin bir mahallesidir. Küçük olmasına rağmen çoğu tatil beldesinden çok daha fazlasına sahip olan Göcek, Akdeniz'in muhteşem doğasına ve sakin atmosferine sahiptir.

Göcek; Fethiye'ye 28 km, Muğla merkeze 99 km, Kuşadası'na 255 km, İzmir'e 308 km, Ankara'ya 655 km, İstanbul'a 775 km, Adana'ya 840 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Göcek'e nasıl gidilir?

Göcek kara, hava ve deniz yoluyla kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda yer almaktadır. Göcek'e İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi büyük şehirlerden düzenlenen otobüs seferleri ile ulaşabilirsiniz. Fethiye üzerinden Göcek minibüslerine binerek de Göcek'e ulaşmak mümkündür. Fethiye'ye 28 km uzaklıktaki Göcek'e taksi, minibüs veya kişisel araçla kısa sürede ulaşabilirsiniz. Göcek'e Muğla Merkez ve Göcek Tüneli üzerinden de özel aracınızla gidebilirsiniz.

Göcek'e uçakla ulaşmak için Dalaman havalimanına gelmeniz gerekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi şehirlerden kalkan uçaklar Dalaman Havalimanı'na ulaşıyor. Göcek Dalaman Havaalanına 17 km mesafededir. Havalimanına geldikten sonra Havaş veya otobüslere binerek Göcek'e gidebilir, taksiye binebilir veya araç kiralayabilirsiniz.

6 farklı marinasıyla tekne tutkunlarının uğrak noktası olan Göcek'e deniz yoluyla da ulaşmak mümkün. Deniz yolunu takip ederek Göcek Belediye Marina, Göcek Club Marina, D-Marin Göcek Marina, Göcek Köy Limanı, Göcek Exclusive ve Göcek Skopea Marina arasından seçim yapabilirsiniz.

Göcek hakkında bilinmesi gerekenler

Mavi yolculuk denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Göcek, tekne ve yat tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği bir bölgedir. Muğla'ya bağlı küçük ve şirin bir kasaba olan Göcek, daha önce Daidala adı verilen Likyalıların yaşadığı bir bölgeydi. Tarihi önemi büyük olan Göcek; Birçok antik tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehrin antik gemi batıklarının arasında yüzme, yat turu, rüzgar sörfü, yürüyüş ve dalış için de son derece uygundur.

Göcek plajları ve koyları

Göcek, maviyle yeşili birleştiren sayısız koylarıyla öne çıkıyor. Doğa harikası bu bölge, Akdeniz'de saklı bir cennet gibidir. Göcek'teki koy ve plajlardan bazıları şunlardır:

Osmanağa Körfezi

Kleopatra Körfezi

Bedri Rahmi Körfezi

Ayten Koyu

Akvaryum Körfezi

İnlice Plajı

Punta Blu Plajı

Yassıca Adaları

Domuz Adası

Göcek Adası

Tersane Adası

Göcek'te yapılacak aktiviteler

Göcek sayısız tarihi mekan ve aktiviteye ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor. Göcek denilince akla ilk gelen tekne turu olsa da Göcek özellikle antik tiyatroları ve binaları gezmek isteyenler için harika bir bölge. Göcek doğa yürüyüşleri ve su sporları için de uygundur.

Dalyan nerede ve nasıl gidilir? Dalyan'da gezilecek yerler nereleridir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir