Eurovision 2024: İsrail, tartışmalı 'October Rain' şarkısının sözlerini değiştirmeyi kabul etti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Dışlanma tehdidi altındaki İsrail, Başkan Isaac Herzog'un isteği üzerine şarkısının tartışmalı tanıtımını değiştirmeyi kabul etti.

REKLAM

İki şarkı teklifinin fazla politik olduğu gerekçesiyle reddedilmesinin ardından İsrail, Mayıs ayında Eurovision'a katılmak için şarkı sözlerini değiştirmeyi kabul etti.

Yarışmayı düzenleyen Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU), daha önce İsrailli aday 20 yaşındaki Rus-İsrailli şarkıcı Eden Golan'ın şarkısını “siyasi” olduğu gerekçesiyle reddedebileceğinin sinyalini vermişti.

“Ekim Yağmuru” şarkısı, Hamas'ın 7 Ekim'de güney İsrail'e düzenlediği saldırının kurbanlarına gönderme yapıyor ve “Soluyacak hava kalmadı / Bana yer yok” ve “Hepsi iyi adamlardı, her biri onlara.”

Şarkı aynı zamanda savaşta ölen askerler için kullanılan “çiçeklere” de gönderme yapıyor.

İsrailli kamu yayıncısı KAN, başlangıçta, etkinlik organizatörlerinin katılımları sansürlemeye kalkışması halinde bu yılki yarışmadan çekileceğini açıklamıştı.

Ülkenin cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail'in sesinin Eurovision sahnesinde duyulması gerektiğini söyledi. Herzog, “Ekim Yağmuru” şarkısının gösteride yer alması için “gerekli düzeltmelerin” yapılması gerektiğini belirtti. İsrail kamu yayıncısı şarkının sözlerinin değiştirilmesi yönünde talepte bulundu.

KAN, “Ekim Yağmuru”nun yazarlarından ve finalist olan “Dance Forever”ın yazarlarından sanatsal özgürlüklerini koruyarak şarkı sözlerini gözden geçirmelerini istediğini söyledi. Daha sonra resmi olarak Eurovision komitesine gönderilecek şarkıyı seçecek.

İsrailli yayıncı, değişiklikleri Isaac Herzog'un isteği üzerine yapmayı kabul ettiğini duyurdu.

“Başkan, İsrail'in, özellikle bu yıl, özellikle de bizden nefret edenlerin İsrail devletini kenara itip boykot etmeye çalıştığı bu dönemde, her dünya forumunda sesini gururla, başı dik bir şekilde duyurması ve bayrağını kaldırması gerektiğini vurguladı. Her aşamada,” dedi KAN.

Ülkeyi temsil edecek şarkı 10 Mart'ta açıklanacak.

Öte yandan İsrail'in bu yıl yarışmaya dahil edilmesi birçok tartışmaya yol açtı.

Ocak ayında binden fazla İsveçli sanatçının imzaladığı ve EBU'ya gönderilen açık mektupta İsrail'in yarışmadan men edilmesi çağrısında bulunuldu. Gazze'deki savaş nedeniyle İsrail'in yarışmadan men edilmesi çağrısında bulunan diğer Eurovision ülkeleri arasında İzlanda, Finlandiya, Norveç ve Danimarka'dan sanatçılar yer alıyor. Helen Mirren, Gene Simmons, Sharon Osbourne ve Boy George gibi isimler de Eurovision organizatörlerini bu yıl İsrail'in yarışmasına izin vermeye çağıran açık bir mektuba imza attılar.

Bu, EBU'nun ulusal temsilcileri şarkı sözlerini değiştirmeye zorladığı ilk sefer değil: En son örnek 2009'da Gürcistan'da yaşandı. Hatta Gürcistan, önerdiği “We Don't Wanna Put In” şarkısının reddedilmesinin ardından yarışmadan çekildi. çünkü açıkça Rusya başkanına atıfta bulunuyordu.

EBU kendisini “kamu hizmetinin değerlerini korumaya kararlı” “apolitik bir üye kuruluş” olarak tanımlıyor.

Ancak aktivistler EBU'yu, İsrail'in 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesini yasaklamaması, ancak Rusya'nın bir yıl önce Ukrayna ve Beyaz Rusya'yı işgal etmesi nedeniyle yasaklamaması nedeniyle ikiyüzlü olarak nitelendirdi.

Eurovision Şarkı Yarışması 7-11 Mayıs tarihleri ​​arasında İsveç'in Malmö kentinde düzenlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir