“Dünya Bankası'ndan aldığımız 14,2 milyar lirayı Hatay için kullanacağız”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay Valiliği'ne yaptığı ziyarette, girişte sergilenen 6 Şubat 2023 depreminin fotoğraflarını inceledi. Daha sonra Vali Mustafa Masatlı, valilik şeref defterini imzalayan Özhaseki'ye taş mozaik tablo hediye etti. Bakan Özhaseki, Vali Masatlı ile basına kapalı görüştü.

Ziyarette ayrıca AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Abdülkadir Özel, Kemal Karahan ve Adem Yeşildal, MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, AK Parti İl Başkanı Mustafa Erdoğan ve diğer önemli isimler de hazır bulundu.

Bakan Özhaseki daha sonra EXPO Kisecik'te Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk'ü makamında ziyaret etti.

Özhaseki, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Hatay'ın demografisinin, hoşgörüsünün, huzurlu ortamının ve kültürünün önemine vurgu yaparak, Hatay'ın her konuda Türkiye'ye örnek olan bir il olduğunu söyledi.


“Hatay'ın eski ihtişamlı günlerine kavuşması için elimizden geleni yapacağız”

Hatay'ı düşünerek gece gündüz demeden projeler yürütmeye devam ettiklerini anlatan Özhaseki, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bugün aldığı kararın Hatay'a hayırlı olmasını umdu.

Özhaseki, bundan sonra bir hizmet döneminin yaşanacağını belirterek, şöyle konuştu: “Büyükler dedi ki: Seçimler biter, geçim başlar. Artık bu geçimin en güzel şekilde elde edileceği günlerdeyiz. Herkesi kucaklıyorum, şifa buluyorum.” Önümüzdeki günlerde Hatay'ın eski görkemli günlerine kavuşması için elimizden geleni yapacağız.” Bunu yapacağız, bunun için mücadele edeceğiz” dedi.


“Şu anda 144 bin bağımsız bölümün inşaatı devam ediyor.”

Depremden en çok zarar gören şehrin Hatay olduğunu vurgulayan Özhaseki, kentte binlerce ev ve iş yerinin yıkıldığını hatırlattı.

Bu hasarı bir an önce atlatıp yaraları iyileştirmenin kendilerinin sorumluluğunda olduğunu dile getiren Özhaseki, bunun için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Özhaseki, tüm bakanlıkların ekipleriyle bölgede olduğunu, artık belediyenin desteğiyle yaraları çok daha hızlı iyileştirmeye devam edeceklerini anlatarak, şöyle konuştu: “Tabii ki 310 bine yakın zararımız var ama biz de başladık. Bütün ilçelerimizde çalışıyoruz. Yani Antakya'da, Defne, “İskenderun'da, Kırıkhan'da, Hassa'da her yerde inşaatlara başladık. Sadece Hatay merkezde 19 noktada şantiyemiz var, şu anda 144 bin bağımsız bölümün inşaatı devam ediyor, bir yandan da köy evlerimiz devam ediyor” dedi.

Özhaseki, dönüşümü yerinde gerçekleştirmek isteyen vatandaşlardan gelen talepleri de değerlendirdiklerini anlattı.


Hatay'a Dünya Bankası'ndan 14,2 milyar lira kredi

Kentin altyapısının tamamen çöktüğüne dikkat çeken Özhaseki, konuşmasına şöyle devam etti:


“Biz sadece burada zaman zaman yaptığımız revizyonlarla veya vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını geçici olarak karşılamak için yaptığımız çalışmalarla işi ayakta tutuyoruz ve bunlar sürdürülebilir değil. Dünya Bankası'ndan özel bir kredimiz var, kullanacağız.” Hatay için tam 14,2 milyar lira. Projelerimiz hazır, geleceğe hazırız.” “Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız. Bir taraftan su şebekesinin tamamını yenileyeceğiz, tanklarımızı yapacağız, diğer taraftan kanalizasyon şebekesi ve hatlarını yapacağız, diğer taraftan da inşaatını yapacağız. Arıtma tesislerimizi gözden geçireceğiz ve belediyemizle birlikte en aktif şekilde çalışmalarını sağlayacağız.”

Özhaseki, bu yapılırken inşaatın da devam edeceğini söyledi.

Bakan Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündemindeki ilk maddenin deprem bölgesi olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Altyapılarıyla, üst yapılarıyla buraların durumunu sürekli sorguluyorlar, takip ediyorlar. Biz de Bakanlık olarak her zaman burada olacağız. Valilik sayesinde zaten üzerine düşeni yapıyordu, belediye işlevi görüyordu, Valimize şükürler olsun, Allah'a şükürler olsun.” Sağolun Belediye İşleri “Valimiz ile bunu hep takip ettik. Artık inşallah hep birlikte belediye, büyükşehir ve ilçelerimizde güç birliği yaparak Hatay'ın ayağa kalkmasına sahip çıkacağız. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir