Dolandırıcılık davası: Trump 10 gün içinde 175 milyon dolar öderse mal varlıklarına el konulmayacak

Trump, temyiz mahkemesinin kararına uyarsa mal varlıklarına el konulmasını önleyebilecek.

REKLAM

New York Temyiz Mahkemesi bugün (25 Mart), eski ADB Başkanı Donald Trump'ın daha önce “sivil dolandırıcılık” (gayrimenkul dolandırıcılığı) nedeniyle verilen 454 milyon dolarlık para cezasının 175 milyon dolarlık kısmını 10 gün içinde ödemesi halinde tahsilatı ertelemeyi kabul etti. dava.

Mahkemenin bu ön tahsilatı yapması halinde, cezanın tamamının tahsilat süresini durduracağı ve devletin eski cumhurbaşkanının temyiz başvurusu sırasında mal varlıklarına el koymasının önleneceği bildirildi.

Karar, Trump'ın emlak imparatorluğunu genişletirken serveti hakkında yalan söylediği iddiasıyla 16 Şubat'ta verildi. karar Bu karar, eyaletin ara temyiz mahkemesi tarafından verilmişti ve kendisi de bu mahkemenin bozmak için mücadele ettiği bir karardı.

Trump'ın avukatları eyalet temyiz mahkemesine giderek tahsilatın durdurulmasını talep etti ve bir sigorta şirketinin bu kadar büyük miktarda bir tahvil yazmasını sağlamanın “neredeyse imkansız” olduğunu savundu.

Trump ne dedi?

Davayı Demokratların bir komplosu olarak nitelendiren Trump, ABD başkanlığı için 2024 kampanya finansmanını tüketmek amacıyla parasını almaya çalıştıklarını iddia etti.

Trump, sahibi olduğu sosyal medya platformunda, “Zorlukla kazandığım paranın çoğunu başkanlık yarışında kullanacaktım. Bunu yapmamı istemiyorlar – SEÇİME MÜDAHALE!” dedi. o yazdı.

Mülklerinden “bebeklerim” diye bahseden eski başkan, bunları satmaya zorlanma veya el konulması ihtimaline karşı öfkesini dile getirdi.

Varlık kaybı, kişinin hukuk mahkemesi para cezasını ödeyecek parası olmadığı durumlarda yaygın olarak uygulanan bir yasal seçenektir. Trump'ın durumunda, potansiyel hedeflerin Trump Tower'ın çatı katı, uçağı, Wall Street'teki bir ofis binası veya golf sahaları gibi mülkleri içerebileceği belirtiliyor.

Trump'a dolandırıcılık davası

New York Başsavcısı Letitia James, Trump'ın üç oğlunun ve şirketinin servetlerini 3,6 milyar dolar abarttığı iddiasıyla dava açtı ve mahkeme, Trump ve oğullarının 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmasına ve New York'ta şirket kurmalarının ve ticari gayrimenkul satın almalarının yasaklanmasına karar verdi. 5 yıllığına mülkünü talep etti.

2 Ekim 2023'te başlayan duruşmalar, 11 Ocak'taki kapanış açıklamalarıyla sona erdi ve 16 Şubat'ta davaya başkanlık eden Yargıç Arthur Engoron, Trump ve oğulları Donald Trump Jr.'a 354,9 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verdi. “dolandırıcı emlak anlaşmaları yapmak” suçundan. ve Eric Trump'a 4 milyon dolar para cezası verildi ve şirketin eski mali işler müdürü 1 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Trump kararı New York Temyiz Mahkemesi'ne götürdü, ancak dava temyiz aşamasındayken Trump, New York Başsavcılığı'nın el koymasını önlemek için 25 Mart'a kadar toplam tutarın %10 fazlasını ve 454 milyon doları faizle birlikte teminat olarak verdi. ceza yargılaması yetkisine sahip mal varlığı gerekliydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir