Devremülk vaadiyle 36 milyon lira dolandıran şebekeye operasyon

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, Anadolu Başsavcılığı koordinasyonunda “nitelikli dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilik” suçlarından soruşturma başlattı.

Yapılan incelemelerde bazı şüphelilerin, mağdurlardan bazılarını Ümraniye'deki emlak ofisine davet ederek, devre mülklerini yabancı vatandaşlara değerinin çok üzerinde fiyatlara satma sözü verdikleri belirlendi.

Şüphelilerin, mağdurların kimlik bilgilerini kullanan banka bağlantılarını kullanarak sahte banka hesapları açtıkları, defalarca kredi ve nakit avans talep ettikleri, bu şekilde elde edilen imzalara dayanarak sahte vekaletname oluşturdukları ve dolandırıcılık işlemleri gerçekleştirdiği belirlendi. tapu müdürlüğündeki bağlantıları aracılığıyla faaliyet yürüttüler ve büyük haksız kazançlar elde ettiler.

Bu kapsamda eş zamanlı operasyonda kimliği belirlenen 7 şüpheliden 5'i tutuklandı.

İki mağdurun yaklaşık 2 milyon liralık dolandırıcılığa maruz kaldıkları yönündeki şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında incelenen dijital belgelerden, onlarca kişi ve 36 milyon liralık dolandırıcılık hakkında şikayet oluştuğu anlaşıldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3'ü sulh ceza hakimliğince tutuklanırken, 2 şüpheli ise adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının ardından serbest bırakıldı.

Firari iki şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir