Çocukları Kurtarın: Gazze'de 20.000'den fazla çocuk kayıp

İnsani yardım kuruluşu Save the Children, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın başlamasından bu yana 20.000'den fazla çocuğun kaybolduğunu bildirdi. Akıbeti bilinmeyen çocukların enkaz altında, toplu mezarlarda ya da gözaltında olabileceği düşünülüyor.

REKLAM

İsrail ile Hamas arasındaki çatışma devam ettikçe Gazze'deki ölü sayısı katlanarak artıyor.

İngiltere merkezli Save the Children Vakfı'na göre, geçen yılın Ekim ayından bu yana Gazze'deki çatışmalarda 20.000'den fazla çocuk kayboldu.

Akıbeti bilinmeyen çocukların bir kısmının moloz altında ya da isimsiz mezarlara gömülmüş olabileceği düşünülürken, bir kısmının ise gözaltına alınarak ailelerinden ayrılmış olabileceği tahmin ediliyor.

Save the Children ekipleri, Refah'taki son saldırıların daha fazla çocuğu ailelerinden ayırdığını ve onları koruyan aileler ve topluluklar üzerindeki baskıyı artırdığını belirtiyor.

Gazze'de mevcut şartlarda bilgi toplamak ve doğrulamak neredeyse imkansızken, en az 17 bin çocuğun ailelerinden ayrıldığı, 4 bine yakın çocuğun ise enkaz altında olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan bazılarının toplu mezarlarda olabileceği de düşünülüyor.

Çocukların gözaltına alındığı, zorla Gazze'den çıkarıldığı, kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığına dair haberler de vardı.

Yardım kuruluşunun çocuk koruma ekipleri, ailelerinden ayrılan çocukları korumak için acil eyleme geçilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

“Gazze'de güvenli yer yok”

İsmini vermeyen Save the Children'dan çocuk koruma uzmanı, Gazze'de her geçen gün daha fazla çocuğun yalnız bulunduğunu belirterek, “Onlara destek olmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ortaklarımız aracılığıyla biz bu çocuklara destek oluyoruz.” Ailelerinden ayrı düşmüş ve refakatsiz çocukları tespit edip ailelerini bulmaya çalışıyoruz ama çocuklar için güvenli tesis yok Gazze “Gazze'de güvenli yer yok. Devam eden çatışmalar erişimimizi kısıtladığından çocukları aileleriyle yeniden bir araya getirmek de zor. topluluklara zarar veriyor ve aileleri sürekli hareket etmeye zorluyor” dedi.

“Yalnız çocuklara bakan komşular ve geniş aile üyeleri barınma, yemek ve su gibi temel ihtiyaçları karşılamakta zorlanıyor. Birçok çocuk yabancılarla birlikte yaşıyor veya tamamen yalnız kalıyor, bu da şiddet, istismar, sömürü ve terk edilme riskini artırıyor” diye ekledi.

İsrail güçlerinin Refah'ta düzenlediği son saldırılarda ağır kayıplar olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları saldırıların ardından “insanların plastik çadırlarda mahsur kaldığı ve diri diri yakıldığına” dair raporların olduğunu söylerken, Gazze Sağlık Bakanlığı cesetlerin “tanınmaz” olduğunu bildirdi.

Save the Children, tüm aileler yok edildiğinde ve giriş kısıtlamaları gerekli ekipman ve uzmanların girişini engellediğinde, bir cesedin kimliğinin yakınları tarafından doğrulanmasının neredeyse imkansız olduğu konusunda uyardı.

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail saldırılarında 7 Ekim'den bu yana 14 binden fazla çocuk öldü. Bu çocukların neredeyse yarısının kimlikleri, vücutları tanınmaz halde olduğundan belirlenemedi.

BM uzmanları, toplu mezarlarda bulunan çocukların çoğunda işkence izlerinin tespit edildiğini, bazılarının ise diri diri gömülmüş olabileceğini söylüyor.

Ekim ayından bu yana İsrail tarafından en az 33 çocuk öldürülmüş olsa da, Gazze'de Hamas tarafından rehin tutulanlar arasında herhangi bir çocuğun olup olmadığı belirsiz.

9 Haziran itibarıyla İsrail askerleri tarafından Batı Şeria'da gözaltına alınan yaklaşık 250 Filistinli çocuğun akıbeti de bilinmiyor. Ekim ayından bu yana ziyaret kısıtlamalarının artması nedeniyle aileler çocuklarının nerede olduğunu ve sağlık durumunu öğrenemiyor.

Save the Children'in Orta Doğu bölge müdürü Jeremy Stoner, belirsizlik nedeniyle ailelere işkence yapıldığını belirterek, şunları söyledi: “Hiçbir ebeveyn, çocuğunun cesedini bulmak için molozları veya toplu mezarları kazmaya zorlanmamalı. Kendi çocuğu. Hiçbir çocuk, Savaşta yalnız ve savunmasız.” alan. Hiçbir çocuk gözaltına alınmamalı, rehin alınmamalıdır.” dedi.

“Kayıp ama hayatta olan çocuklar savunmasızdır, ciddi koruma riski altındadır ve bulunmaları gerekir. Korunmalı ve ailelerine kavuşturulmaları gerekir.” diyen Stoner, öldürülen çocukların ölümlerinin resmi olarak belgelenmesi ve ailelerinin bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

REKLAM

“Cenazeler saygıyla kutlanmalı ve hesap verilebilirlik sağlanmalıdır. Birçok kişinin söylediği gibi Gazze çocuk mezarlığına dönüşmüştür. Binlerce çocuk kayıptır, bunların sorumluları bulunmalıdır. Hayatta kalan kayıp çocukları bulup destekleyin ve daha fazla aileye yardım edin “Onların yok olmasını önlemek için acilen ateşkese ihtiyacımız var” diye ekledi.

Save the Children, 1953'ten bu yana Filistinli çocuklara temel hizmet ve destek sağlıyor.

Gazze'deki Çocukları Kurtarın ekipleri, refakatsiz çocukları tespit etmek ve desteklemek için yerel ortaklarla birlikte çalışıyor. Kuruluşun çalışmaları arasında bireysel çocuk koruma vakalarının yönetilmesi, ailelerinden ayrı düşmüş çocukların bakıcılarına nakit yardımı, psikososyal destek ve topluluk izleme yer alıyor. Save the Children aynı zamanda çocuk dostu alanlar, beslenme ve sağlık desteği gibi hizmetlere de erişim sağlıyor.

İsrail ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim'de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıda çoğu sivil olmak üzere 1.200'e yakın kişiyi öldürmüş, 250'ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail'in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

REKLAM

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze'de sivillere saldırmaya ve katliam yapmaya devam etmesi nedeniyle uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100'den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze'nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika'nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir