Bükreş'teki Coldplay konserinde bir Roman şarkıcının yuhalanması Romanya'da ırkçılık tartışmasını yeniden alevlendirdi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Çarşamba günü Bükreş'teki Ulusal Arena'da toplanan binlerce kişinin önünde, Coldplay'in solisti Chris Martin, popülerliği giderek artan Roman müzisyen Babasha'yı düet yapmaya bizzat davet etti. İkisi de kalabalığın bu kadar nefretle tepki vereceğini beklemiyordu.

REKLAM

Rumen şarkıcı Babasha, Çarşamba gecesi Bükreş'te Coldplay'in konuğu olarak 50 bin kişinin önünde sahneye çıktığında hayallerinin gerçek olduğunu hissetti.

Ancak kısa süre sonra yuhalamalar başladı.

Grubun solisti Chris Martin, popülerliği giderek artan Rumen müzisyeni Ulusal Arena'da toplanan binlerce kişinin önünde düet yapmaya bizzat davet etti. İkisi de şarkılarını zar zor duyacak kadar yüksek sesle yuhalanmayı beklemiyordu.

Şarkıları YouTube'da milyonlarca kez izlenen Babasha, olay sonrası TikTok'ta paylaştığı mesajda şunları söyledi: “(Halkın) tepkisini bekliyordum ama bu kadar kötü olacağını beklemiyordum.”

Babasha'ya göre sorun, kendisinin Avrupa'nın en büyük ve en marjinal azınlığına ait olması ve icra ettiği manele müziğinin Romanya'daki birçok kişi tarafından alt sınıfların ve suç çevrelerinin müziği olarak karalanmasıdır.

Babasha, “Anlamayanlar için, Manele müziğin kendisinden değil, yalnızca ırkçılığından dolayı kötü bir şöhrete sahiptir” diye açıkladı.

Asırlık bir müzik türü ırkçılığı körüklüyor

Manele, komşu Sırbistan'da popüler olan turbofolk, Yunanistan'da skiladiko veya Bulgaristan'da chalga'dan çok da farklı olmayan bir şekilde halk müziğini modern elektronik seslerle birleştiriyor.

Bununla birlikte, yalnızca 1990'larda popüler hale gelen turbofolk'tan farklı olarak, çoğunlukla Roman sanatçılar tarafından icra edilen manele, çok daha uzun bir tarihe sahiptir ve Roman toplumunun geleneklerine derinden kök salmıştır. Hatta manele klasik müziği, dans müziği olarak Romanlar tarafından İstanbul'dan Romanya'ya getirilmiştir.

Bugün bile bu müzik, görünüşte kaba dili ve sıradan sözleriyle alay ediliyor ve nefret öyle bir noktaya ulaştı ki, bazı Rumen şehirleri kamusal alanlarda manele'yi yasakladı.

Özellikle Mart 2010'da Cluj belediye meclisi taksi şoförlerinin çalışırken bu tür müzik dinlemesini yasaklarken, aynı kural aynı yılın Mayıs ayında Galati'deki toplu taşıma operatörlerine de uygulandı.

Uzmanlar bu direnci rap veya reggaetona gösterilen tepkiyle aynı nedenlere bağlıyor. Bu türler artık ana akım olarak kabul ediliyor.

Manele'nin ısrarlı reddi, Romanlara karşı yaygın ırkçı düşüncenin bir parçası.

Gazeteci Cătălin Striblea, Çarşamba günü Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, Coldplay konserinde yaşananların “sadece bir protesto değil, bastırılmış bir nefretin ifadesi olduğunu” söyledi ve İngiliz gruba ilgi duyan kalabalığın bu kadar tepki vermesine şaşırdığını söyledi. kin.

Avrupa Roman Vakfı başkanı Željko Jovanović'in de aynı fikirde olduğunu ekleyerek, “Sanki bir noktada onu bıçakla kesebilecek gibiydim. Bu çok açıktı.” dedi. Jovanović, Avrupa'nın en önemli Roman hakları aktivistlerinden biridir.

Jovanović euronews'e şunları söyledi: “Bu Romanya için yeni bir şey değil. Birkaç yıl önce Madonna Romanya'da bir konser verdi ve Roman karşıtı ayrımcılığı kınamaya karar verdi ve yuhalandı.”

Peki Avrupa ülkesi Romanya'da neden Romanlara karşı ırkçılık var?

Yüzyıllar boyunca onlara insan muamelesi yapılmadı.

Jovanović, “Romanya, Avrupa'da Romanlara köle muamelesi yapan tek ülkedir. Romanya'da Roman kölelerin 500 yıllık bir geçmişi vardır.” dedi. “Kamuoyunun, Romanların insandan ya da vatandaştan daha aşağı olduğuna dair tarihsel bir hafızası var.”

Jovanović, sıradan insanlar Babasha gibi müzisyenleri özel hayatlarında takdir etseler de, yüzyıllardır süregelen olumsuz duygular ve siyasi değişimin olmayışı nedeniyle Roman karşıtı söylemin, politikacılar için seyirciyi kızdırmanın ve puan kazanmanın çok kolay bir yolu haline geldiğini söyledi.

REKLAM

“Romanya'daki Romanların isimlerini değiştirme yönünde siyasi girişimlerde bulunuldu. Çünkü Romenler, Roman topluluğu ile Romanya'nın yurt dışında sıklıkla karıştırılmasına kızmışlardı. Bu nedenle Romanların resmi adını tarihsel olarak aşağılayıcı bir terimle değiştirmek istediler.”

Bu arada Avrupa'daki Romanların durumu kötüleşmeye devam ediyor.

Jovanović, “Veriler, yıkımın o kadar yüksek olduğunu gösteriyor ki, temiz suya ve sanitasyona erişim de dahil olmak üzere işsizlik düzeyi, Sahra altı Afrika veya Güney Asya gibi bölgelerden daha kötü.” diye ekledi.

Bazıları Avrupa'da Romanlara yönelik kötü muameleye karşı çıkarken Jovanović, çoğunluktan korktuğu için çekimser kalan pek çok kişinin olduğuna inanıyor. Ancak durumun düzeleceğini umuyor.

“Dünyadaki benzer durumların geçmişine bakarsanız, öncelikle bunun uzun bir mücadele olduğunu fark edersiniz. İkincisi, Romanlar arasında siyasi örgütlenme ve siyasi güç gerektirir.” dedi.

REKLAM

“Üçüncüsü, medya, siyaset ve ekonomi dünyasında kamu kurumları üzerinde nüfuz sahibi arkadaşlara, kamuoyunun oluştuğu okulların, üniversitelerin ve medyanın farklı bir şekilde yeniden şekillendirilmesine yardımcı olmak gerekiyor”.

Jovanović şu sonuca vardı: “Bu koalisyon kurulmazsa durum daha uzun sürecek ve daha da tehlikeli hale gelecektir.”

“Islık çalmak daha iyi”

Bu arada Rumen sanatçılar da Babasha'ya destek verdi.

Vița de Vie'den rock müzisyeni Adrian Despot bir Facebook gönderisinde, “Ayrıca seni kıskanıyorum çünkü senin yerinde değilim, o ikiyüzlülük okyanusunda yıkanmıyorum” dedi.

Pop yıldızı Loredana Groza yerel yayın organı Observator Press'e şunları söyledi: “Bunu çok cesur ve güzel bir fikir olarak buldum çünkü bu, kabullenme, kapsayıcılık ve her sanatçıya, her müzik türüne saygı duyulması gerektiğinin tanınmasıyla ilgilidir.”

REKLAM

Son olarak rock grubunun Bükreş'te arka arkaya verdiği performansların ikinci gecesinde Martin, “şok, üzgün ve kızgın” olduğunu söyleyerek konserin açılışını yaptı.

Perşembe günü Martin, “İnsanlara eşit davranılmalıdır ve Romenler bunu hak ediyor” diyerek kalabalığa kendisini yuhalamalarını ve bir önceki geceye göre “daha iyi yuhalamalarını” söyledi.

Daha sonra Babaşa'yı tekrar sahneye çıkaran sanatçı, bu kez seyircilerin dans etmesinin ardından Rumen sanatçıyı uzun süre alkışladı.

Babasha, Çarşamba günü Bükreş taraftarının saygı ve takdir eksikliğinden duyduğu hayal kırıklığına rağmen kararlı görünüyor.

TikTok'ta “Dünyadaki tüm yuhalamalara rağmen yine de (Coldplay'in davetini) kabul ederim çünkü böyle bir şey hayatta bir kez olur” dedi.

REKLAM

“Ben sadece bir hayal için gece gündüz çalışan 22 yaşında bir çocuğum, manele söylesem de fark etmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir