Bir Sürpriz Olabilir: Büyükşehirlerde Kafa Kafaya Seçim – Son Dakika Türkiye, Siyaset Haberleri

Yerel seçimlerde siyasi partilerin kaç oy alacağı perde arkasında tartışılırken, Yeniden Refah Partisi (YRP), Zafer Partisi ve HÜDA PAR'ın “seçimlerin sürpriz partileri” olacağı iddia ediliyor. YRP'nin özellikle doğu illerinde “oyunu artırdığı” ve bazı yerlerde AKP'den sonra ikinci, bazı yerlerde ise CHP'den sonra ikinci parti haline geldiği söyleniyor.

Cumhur İttifakı partileri AKP ile MHP arasında bazı illerde, bazı illerde ise AKP ile CHP arasında “zorlu bir seçim yarışı” yaşanacağı iddia ediliyor. AKP ile MHP arasındaki başa baş seçim yarışının yaşanacağı illerden birinin Tokat olduğu vurgulanırken; Balıkesir, Edirne, Eskisehir, Bursa, Adana, Antalya ve Eskisehir illerinde CHP ve AKP adayları arasında seçimlerin yapılacağını ve son anda kazanan adayın cumhurbaşkanı seçileceğini belirtelim.

Afyonkarahisar'da CHP adayı Burcu Köksal'ın AKP adayının önünde olduğu ve Afyon belediyesinin “CHP lehine değişebileceği”, Şanlıurfa'da ise YRP adayı Kasım Gülpınar ve 'AKP Zeynel Abidin Beyazgül'ün önde olduğu belirtiliyor. önde aralarında “sadece binde bir fark” olduğunu iddia etti.

YRP'Yİ KOYACAĞIM

Yerel seçimlere 4 gün kala siyasette “2024 yerel seçimlerinin siyasi partiler açısından önceki yıllardan farklı olacağı” iddia ediliyor. YRP'nin seçimlere kendi adaylarıyla girmesinin özellikle doğu ve güneydoğudaki bazı illerde “AKP'nin işini zorlaştırdığını” belirtmek gerekiyor.

Erzurum, Malatya, Konya, Elazığ, Kahramanmaraş, Bitlis, Batman ve Gaziantep gibi büyükşehirlerde “kızgın AKP seçmeninin YRP'ye yöneldiği”, bu illerde YRP oyu artarken “AKP oyu azaldığı” öne sürüldü. ” Daha önceki seçimlerde AKP'nin “yüksek oylarla kazandığı” benzer illerde bu kez “YRP'nin AKP seçmeninin oylarını almasıyla seçimlerin AKP ile CHP veya AKP ile DEM arasında yapılacağı” belirtiliyor.

YRP'nin, Bursa, Düzce, Karaman, Karabük, Kocaeli, Adıyaman, Kayseri ve Bayburt gibi illerde 14 Mayıs seçimlerinde elde edilen oyları geride bırakacağını belirtmek gerekiyor.

NEREDEYSE FARK YOK

AKP ve MHP, 30 büyükşehir ve 51 ilin 29'unda ortak adayla seçime katılacak.Bu iller dışında her iki partinin de ayrı aday gösterdiği bazı illerde seçimlerin AKP arasında “yakından eşleşerek” yapılacağı vurgulanıyor. ve MHP'dir.

Bu illerden biri de AKP'nin geçtiğimiz günlerde MHP'nin Tokat belediye başkan adayı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu'nu anlatan “Dilber” şarkısıyla andığı Tokat'tı. Tokat'ta AKP ile MHP arasında farkın “neredeyse yok” olduğu iddia edilirken, Karaman, Bayburt, Kütahya, Kastamonu ve Gümüşhane gibi illerde de seçimlerin AKP ile MHP arasında başa baş geçeceği kaydedildi. .

'TÜRKEŞ' ADANA'DA reytingini artırdı

İYİ Parti'nin Ordu ve Nevşehir'de iddialı olduğu belirtiliyor. İYİ Parti'nin, 2019 seçimlerinde AKP tarafından Nevşehir Belediye Başkanı seçilen ancak 2022'de partisinden istifa eden Rasim Arı'yı ​​aday gösterdiği Nevşehir'de “seçimleri kazanabileceğine” inanılıyor.

İYİ Parti, Ordu'da AKP'li büyükşehir belediye başkanı iken 2018 yılında görevinden istifa eden AKP 22, 23 ve 24. Dönem Milletvekili Enver Yılmaz'ı aday gösterdi. İYİ Parti'nin “bu iki ilde oylarını koruduğu ve artırdığı” iddia edildi. Kulislerde İYİ Parti'nin, MHP'nin kurucu başkanı Alparslan Türkeş'in kızı Ayyüce Türkeş'in adaylığıyla “Adana'daki oylarını koruduğu ve artırdığı” iddia edildi.

AKP ve MHP, ittifak içinde ortak adayla Adana seçimlerine katılıyor. Adana'da ise “MHP'li seçmenlerin çoğunluğunun oylarının Türkeş'e kaydığı” iddia edildi. HÜDA PAR'ın Bitlis, Bingöl, Gaziantep, Batman ve Van illerinde yerel seçimlerde oylarını artıracağı söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir