Beş veri noktası Bitcoin için en kötüsünün bitmiş olabileceğini gösteriyor

Bitcoin (BTC) fiyatlarındaki oynaklığa ve beş ayın en düşük seviyelerine rağmen, bazı temel göstergeler boğaların hâlâ üstünlük sağlayabileceğini gösteriyor.

Boğa uyumsuzluğu BTC'nin toparlanma beklentilerini artırıyor

Bitcoin bu aya çalkantılı bir başlangıç ​​yaptı, yüzde 10,50'nin üzerinde kayıp yaşadı ve 7 Temmuz'da 57.000 dolar civarında el değiştirdi. Ayın en düşük noktasında BTC 53.550 dolara ulaştı. Bu sonbaharda Mt. Gox, müşterilerine 140.000'den fazla BTC'yi iade etmeye başladı ve Alman hükümeti, BTC transferleri nedeniyle piyasanın çökmesinden korkuyordu.

Bitcoin fiyatlarındaki son düşüşe, düşen fiyatlar ile yükselen göreceli güç endeksi (RSI) arasında artan bir farklılık eşlik ediyor. Bu farklılık, fiyat düşmeye devam etse bile satış baskısının zayıfladığını gösteriyor.

BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

Teknik analizde bu senaryo genellikle mevcut düşüş trendinin potansiyel olarak tersine döneceğine veya yavaşlayacağına işaret eder; bu da Bitcoin'in piyasa hissiyatı geliştikçe yakında bir toparlanma yaşayabileceğini ima eder.

RSI aşırı satış bölgesinde

Diğer iki önemli teknik gösterge de yükseliş eğilimi senaryosunu destekliyor. İlk olarak Bitcoin, 5 Temmuz'da küçük bir gövde, uzun bir alt gölge ve günlük mumun üst ucunda küçük bir üst gölge içeren bir yükseliş çekiçli mum çubuğu formasyonu oluşturdu. Benzer bir durum mayıs ayında da yaşanmıştı.

İkincisi, Bitcoin'in günlük RSI'si, genellikle bir konsolidasyon veya toparlanma döneminden önce gelen aşırı satış eşiği olan 30 civarında seyrediyor. Analist Jacob Canfield, bu göstergenin bir toparlanma sinyali verebileceğini ve BTC'nin potansiyel olarak 70.000 doların üzerindeki “önceki en yüksek seviyesine” dönebileceğini tahmin ediyor.

Kaynak: X

Wall Street Eylül'de faiz indirimine hazırlanıyor

Bitcoin'in önümüzdeki haftalarda yükselişini sürdürme yeteneği, Eylül ayında faiz indirimi ihtimalinin artmasıyla daha da güçleniyor.

CME tarafından derlenen verilere göre, 7 Temmuz itibarıyla Wall Street yatırımcıları Fed'in faiz oranlarını 25 baz puan düşürme ihtimalini %72 olarak görüyor. Bir ay önce aynı olasılık %46,60 idi.

18 Eylül 2024 tarihli Fed toplantısı hedef faizinin olasılığı. Kaynak: ECM: ECM

ABD'de işe alımların yavaşlaması nedeniyle faiz oranlarının düşeceği beklentileri arttı.

İş piyasası zayıfladığında Fed genellikle ekonomik aktiviteyi canlandırmak için faiz oranlarını düşürmeyi düşünür. Düşük faiz oranları genellikle Bitcoin ve diğer riskli varlıklar için yükseliş anlamına gelir çünkü ABD Hazine tahvilleri gibi geleneksel güvenli yatırımları daha az çekici hale getirir.

Bitcoin ETF yatırımcıları Temmuz düşüşünün ardından toparlanıyor

BTC piyasasına yönelik bir diğer yükseliş göstergesi, iki gün üst üste çıkışların ardından ABD merkezli Spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF'ler) girişlerin yeniden başlaması oldu.

Farside Investors'ın verilerine göre, 5 Temmuz'da ABD zayıf işsizlik verileri bildirdiğinde, bu fonlar toplu olarak 143,10 milyon dolar BTC çekti ve bu da Wall Street yatırımcıları arasında risk iştahının arttığını gösteriyor.

Spot Bitcoin ETF'lerinin kümülatif girişleri. Kaynak: Farside

Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC), 117 milyon dolarlık girişe öncülük etti. Bitwise Bitcoin ETF (BITB) 30,2 milyon dolarlık net giriş kaydederken, ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB) ve VanEck Bitcoin Trust (HODL) sırasıyla 11,3 milyon dolar ve 12,8 milyon dolarlık giriş gördü.

Buna karşılık, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) 28,6 milyon dolarlık net çıkış gördü.

ABD'nin para arzı yeniden genişledi

Bitcoin için daha fazla olumlu ipucu, Amerika Birleşik Devletleri'nde nakit para, çek mevduatı ve tasarruf mevduatı, para piyasası menkul kıymetleri ve diğer vadeli mevduatlar gibi yakınlardaki kolayca dönüştürülebilir para birimlerini içeren bir para arzı ölçüsü olan M2 arzındaki son artıştan geliyor.

Mayıs 2024 itibarıyla M2 para arzı bir önceki yıla göre yaklaşık %0,82 artarak Ekim 2023'teki %4,74'lük zirve düşüşten yaklaşık %3,50'ye düştü.

ABD M2 Tedarik Tablosu. Kaynak FRED

M2 arz büyümesi, ekonomideki likiditeyi arttırdığı için Bitcoin için yükselişe işaret ediyor. Tasarruf ve tahvil gibi geleneksel yatırımlar daha düşük getiri sağladığından dolaşımda daha fazla para, Bitcoin gibi daha riskli varlıklara daha fazla yatırım yapılmasına yol açar.

Bitcoin madencilerinin getirisi BTC fiyatının dibe vuracağını gösteriyor

Bitcoin madencilerinin kapitülasyon ölçümleri, 2022'nin sonlarında FTX'in çöküşünün ardından piyasanın dip noktasında görülen seviyelere yaklaşıyor ve bu, BTC için potansiyel bir dip noktasına işaret ediyor. Madenci kapitülasyonu, madenciler faaliyetlerini küçülttüklerinde veya mayınlı Bitcoin'lerin ve varlıkların bir kısmını satarak ayakta kalmak, getiri elde etmek veya kendilerini Bitcoin riskinden korumak için ortaya çıkar.

Piyasa analistleri, Bitcoin'in fiyatının 68.791 dolardan 53.550 dolara düştüğü geçtiğimiz ay içinde çeşitli teslimiyet işaretlerine dikkat çekti. Dikkate değer işaretlerden biri, Bitcoin'in hash oranındaki (Bitcoin ağının toplam bilgi işlem gücü) önemli düşüştü.

İlgili: Piyasa Girişlerinin Sadece %4'üne İlişkin Bitcoin Hesabının Devlet Satışları

Hash oranı, 27 Nisan'da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yüzde 7,7 düşerek dört ayın en düşük seviyesi olan 576 EH/s'ye geriledi. Bu düşüş, bazı madencilerin operasyonlarını küçülttüklerini ve madencilik camiasındaki yarılanma sonrası mali stresi yansıttığını gösteriyor.

Bitcoin ağ hash oranında gerçek düşüş. Kaynak CryptoQuant

Daha zayıf madenciler piyasadan çıktıkça veya faaliyetlerini küçülttükçe, daha rekabetçi madencilerin daha büyük kar elde etmesi, operasyonlarını dengelemesi ve BTC satma ihtiyacını azaltması muhtemeldir. Bu ölçümler, madenci satışlarının ve operasyonel azalmaların piyasa yükselişlerinden önce geldiği önceki döngülere benzer şekilde, Bitcoin pazarının dibe yaklaşmış olabileceğini gösteriyor.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir