Bakan Fidan, Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan yarın Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları üçlü toplantısına katılacak.

26 Haziran'da Varşova'da yapılacak toplantıda, 9-11 Temmuz'da Washington'da yapılacak NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin hazırlıkları, NATO'ya komşu bölgedeki mevcut güvenlik sorunları ve bu sorunlara karşı alınabilecek önlemler ele alınacak. Üç ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ele alınacak.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları masada olacak

Toplantıda Rusya-Ukrayna savaşı ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin de görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor.

Toplantı ve temaslarda Bakan Fidan, Türkiye'nin Washington'da yapılacak NATO zirvesinden öncelikli beklentileri çerçevesinde, ittifak ruhuna uygun olarak savunma sanayii alanındaki yaptırımların, kısıtlamaların ve engellerin tamamen kaldırılması gerektiğinin altını çizdi; Onun müttefiklere Vilnius zirvesi taahhütlerine saygı duymaları yönündeki çağrısını yinelemesi bekleniyor.

Bu bağlamda Fidan, bu tür yaptırım, kısıtlama ve engellemelerin sadece müttefiklerin ulusal savunma yeteneklerine değil, aynı zamanda caydırıcılık ve savunma çabalarına ve mevcut uluslararası güvenlik ortamında ittifakın genel kapasitesine de zarar verdiğini vurgulamalı.

terörle mücadele

Teröre karşı küresel mücadelede NATO'nun uluslararası çabalara katkısının artması gerektiğini belirtmesi beklenen Fidan, terör tehdidine karşı ortak mücadelenin NATO'nun güney kanadının ve Avrupa'nın güvenliği açısından temel unsurlardan biri olduğunun altını çizecek.

Fidan'ın, tehditler ve zorluklarla dolu stratejik bir ortamda Avrupa'nın savunma ve güvenliğinin nasıl daha etkin bir şekilde sağlanabileceği konusunda Türkiye'nin görüş ve önerilerini paylaşması bekleniyor.

Toplantıda Türkiye, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ve Polonya Başbakanı Donald Tusk'ın Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı'na yazdıkları ortak mektupta, AB finansmanı ile “AB”ye özel olarak hava savunma kalkanı oluşturulması yönündeki önerilerini gündeme getirdi. AB'nin korunması ve bu fikrin dezavantajları dile getirildi.

Üç ülke arasında “siyasi-askeri” istişare mekanizması, Romanya'nın teklifi üzerine 2012 yılında kurulmuş olup, dışişleri bakanları düzeyinde ilk istişare 2016 yılında Varşova'da gerçekleştirilmişti. Türkiye, 27'deki son üçlü Dışişleri Bakanları toplantısına ev sahipliği yaptı. Mayıs 2022.

Türkiye-Romanya ilişkileri

Türkiye, Türkiye'nin Balkanlar'daki ana ticaret ortağıdır; Romanya'nın AB dışındaki ana ticaret ortağı ise Türkiye'dir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi üst üste son iki yılda 10 milyar doları aştı ve ticaret hacminin 2025 yılında 15 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Türkiye'den üç adet Bayraktar TB2 İHA sistemi satın alan Romanya, Polonya'nın ardından TB2 İHA satın alan ikinci AB üyesi ülke oldu.

Türkiye-Polonya ilişkileri

2023 yılı, Türkiye ile Polonya arasında Dostluk Anlaşması'nın imzalanmasının yüzüncü yılına denk geldi ve geçtiğimiz yıl 10 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi hedefi aşılarak 11 milyar dolara ulaştı.

2023 yılında Türkiye'yi 1,5 milyona yakın Polonyalı turist ziyaret etti.

Bakan Fidan'ın Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile yapacağı görüşmede ikili ilişkiler çeşitli yönleriyle incelenecek ve mevcut iş birliğinin güçlendirilmesi için alınabilecek tedbirler ele alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir