Asgari kurumlar vergisi nedir ve hangi ülkelerde uygulanır? – Güncel ekonomi haberleri

Yeni ekonomi yönetimi vergi paketinde yer alması beklenen asgari kurumlar vergisinin TBMM tatile girmeden önce Meclis'e sunulacağı açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mayıs ayı sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok uluslu şirketlere yönelik asgari kurumlar vergisinin yürürlüğe girmesi için çalışmaların sürdüğünü ve hazırlıkların “son aşamada” olduğunu açıklamıştı.

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye'de faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınmasına yönelik düzenleme yapılması kaçınılmazdır. Aksi takdirde ülkemizin almadığı vergi başka bir ülkeden tahsil edilecektir. “

Bakan Şimşek, yeni mali paketin “çok yakında” Haziran ortasında TBMM'ye sunulacağını söyledi.

AKP Grup Başkanı Güler, çarşamba günü yaptığı açıklamada, yeni mali paketin kademeli olarak Meclis'e sunulacağını söyledi.

Sonuç olarak, aradan önce Meclis'e gönderilecek ilk pakette asgari kurumlar vergisi de yer alacak.

Normal şartlarda 1 Temmuz'da tatile girmesi gereken Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çalışma süresi, Haziran ayı sonunda belirsiz bir tarihe kadar uzatıldı.

Peki asgari kurumlar vergisi nedir ve hangi ülkelerde uygulanmaktadır?

OECD: VERGİ GELİRLERİNDE YILLIK 150 MİLYAR $ ARTIŞ BEKLENİYOR

2021 yılında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 134 ülkenin yeni bir küresel vergi anlaşması imzalamasından yaklaşık üç yıl sonra, birçok gelişmiş ekonomi bu yılın başından itibaren asgari kurumlar vergisi uygulamasına başladı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) teklifi üzerine hazırlanan anlaşma, çokuluslu şirketlerin kurumsal kârları üzerinden en az yüzde 15 oranında vergi alınmasını öngörüyor.

OECD hesaplamalarına göre vergi reformu yıllık küresel vergi gelirlerini %9 oranında artıracak. Bu, 150 milyar dolarlık bir gelir artışını temsil ediyor.

Avrupa Birliği (AB), Avustralya, Güney Kore, Japonya, Kanada ve Norveç gibi ülke ve bölgeler, düzenlemeyi bu yıl 1 Ocak'ta yürürlüğe koydu.

Bu ülkelerde asgari kurumlar vergisi, yıllık cirosu 750 milyon avroyu aşan çok uluslu şirketlerden alınıyor.

Bu uygulamanın milyarlarca dolarlık kârın vergi cennetlerinde kalmasının önüne geçilmesi umuluyor.

İrlanda, Lüksemburg ve İsviçre gibi vergi cenneti olarak bilinen ülkeler bile bu anlaşmaya taraftı.

ABD anlaşmaya taraf olmasına rağmen henüz asgari kurumlar vergisi uygulayan ülkeler arasında yer almıyor.

Anlaşmaya göre, ülkelerin vergi oranları uygulamaya koyması, diğerlerini de aynısını yapmaya teşvik ediyor. Çünkü tahsil edilmeyen vergiler, şirketlerin ana faaliyetlerini yürüttükleri ülkelerin vergi gelirlerine eklenebilmektedir.

ŞİMŞEK: TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPAN ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERİN SADECE YÜZDE 2,5'İ İLGİLENİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, mayıs ayı sonunda yaptığı açıklamada, Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirket sayısının 80 bin civarında olduğunu açıklamıştı.

Ana faaliyet konusu yurt dışında olan bu firmaların sayısının 2 bin 134 olduğunu belirten Şimşek, şöyle konuştu:

“Ülkemizde yatırım yapan çok uluslu şirketlerin yalnızca yüzde 2,5'i 750 milyon euro barajını aşıyor ve çeşitli alanlarda kazanılan vergi teşviklerinin nasıl korunacağı ve artırılacağı konusunda alternatif modeller üzerinde çalışılıyor.

“Bakanlık olarak, ülkemizde yatırımı teşvik etmeye devam edecek alternatiflerin geliştirilmesi amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yakın işbirliği içinde çalışıyoruz.”

Şubat 2022'de Türkiye, yüksek kârlı Amerikan teknoloji devlerini hedef alan Türkiye'nin dijital hizmetler vergisinin iptali konusunda ABD ile anlaşmaya vardı.

Asgari Kurumlar Vergisi Küresel Anlaşması'na taraf olan ülkeler, bu anlaşma kapsamında dijital hizmetlere uygulanan vergilerin iptal edilmesini prensipte kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir