Analist, soruşturmaların ardından Solana ETF'nin tarihini verdi

Solana Spot Borsa Yatırım Fonları (ETF'ler) ile ilgili nihai kararın, Chicago Board Options Exchange'in (CBOE) Pazartesi günü VanEck ve 21Shares'in ETF'leri listelemek için başvuruda bulunduğunu duyurmasının ardından Mart 2025 ortasında bekleniyor.

CBOE, 8 Temmuz'da biri 21Shares Core Solana ETF'si, diğeri VanEck Solana Trust için olmak üzere iki başvuruda bulundu.

CBOE, Solana (SOL) fonlarını sırasıyla Ocak ve Mayıs aylarında SEC onaylı spot Bitcoin (BTC) ve spot Ether (ETH) ETF'leriyle karşılaştırdı. Solana'nın merkeziyetsizliği, verimliliği ve hızının onu yatırımcılara zarar verebilecek manipülasyonlara karşı dayanıklı hale getirdiğini söyledi.

Her iki belgede de “Bitcoin ve ETH gibi SOL'un da manipülasyona karşı dirençli olduğu” belirtiliyor.

CBOE, Bitcoin ve Ether gibi SOL'un da fiyat manipülasyonuna karşı dayanıklı olacağını söyledi. Kaynak CBOE

ETF analisti Nate Geraci, SEC'in talepleri kabul etmesiyle “sürecin işlemeye başlayacağını” söyledi.

SEC kuralları uyarınca ajansın, CBOE'nin VanEck ve 21Shares ürünlerini listelemesi için gereken kural değişikliğini onaylayıp onaylamamaya karar vermek için 240 günü olacak.

Solana ETF'nin sonucu Trump ve Biden'a bağlı

Bloomberg'in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Solana ETF'nin SEC onayı alma ihtimalinin büyük ölçüde Donald Trump'ın Kasım ayında ABD başkanı seçilip seçilmemesine bağlı olduğunu belirtti.

Balchunas, 9 Temmuz'da X'te yayınlanan bir gönderide, “Solana ETF'leri için son tarih 2025 Mart ortası olacak gibi görünüyor. Ancak şimdi ile o zaman arasındaki en önemli tarih Kasım” dedi.

Kaynak: Eric Balchunas

Balchunas, Başkan Joe Biden'ın seçimi kazanması durumunda Solana'nın ETF'lerinin muhtemelen reddedileceğini, ancak Trump kazanırsa her şeyin mümkün olduğunu söyledi.

27 Haziran tarihli bir araştırma raporunda, kripto para piyasası yapıcısı GSR Markets, Solana spot ETF'lerinin Amerika Birleşik Devletleri'nde onaylanması ve ardından piyasaya sürülmesinin SOL fiyatını potansiyel olarak dokuz kat artırabileceğini öngördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir